Piyasa yoğunluğunun belirlenmesinde normalize edilmiş bazı nitel değişkenlik ve entropi ölçülerinin uygulanması
Application of some normalized qualitative variability and entropy measures in determining market concentration
- Tez No: 725940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATIF AHMET EVREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, dünya genelinde piyasalarda artan yoğunlaşma (concentration) ile ilgili endişeler arttıkça, yoğunlaşma ve baskınlık (dominance) indekslerine yeni bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır. Bir pazardaki yoğunlaşmayı veya hakimiyeti ölçmeye çalışan çalışmaların çoğu, Herfindahl-Hirschmann, Hannah- Kay, Rosenbluth-Hall-Tidemann ve Konsantrasyon oranı gibi popüler konsantrasyon/hakimiyet indekslerini kullanmaktadır. Öte yandan, nitel değişkenlik ölçüleri entropi, çeşitlilik ve yoğunlaşma/hakimiyet ölçüleri ile yakından ilişkilidir. Bu çalışmada, Wilcox'un nitel değişkenlik (variation) üzerine çalışmasından türetilebilecek iki normalleştirilmiş baskınlık (ya da hakimiyet) ölçüsü önerilmiştir. Bu normalleştirilmiş baskınlık ölçülerinin limit dağılımları formüle edilmiştir. Bazı simülasyonlar ile bu indekslerin asimptotik davranışları piyasa yapısı ile ilgili bazı varsayımlar altında analiz edilmektedir. Sonuç olarak 2019 yılı Türkiye otomobil satışlarına yönelik bir uygulama ile baskınlık indekslerinin değerlerinin geniş bir aralıkta değiştiği tespit edilmiştir. Böylece, baskınlık indekslerinden birinin tahminde daha az hata, daha küçük pazar paylarına karşı daha az duyarlılık gösterdiği (daha robust olduğu) ve daha az örnekleme değişkenliği avantajına sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to provide a new insight into the concentration and dominance indices as the concerns grow about the increasing concentration in the markets around the world. Most of the studies attempting to measure concentration or dominance in a market employ the popular concentration/dominance indices like Herfindahl-Hirschmann, Hannah-Kay, Rosenbluth-Hall-Tidemann and Concentration ratio. On the other hand, measures of qualitative variation are closely related to entropy, diversity and concentration/dominance measures. In this study, two normalized dominance measures that can be derived from the work of Wilcox on qualitative variation are proposed. The limiting distributions of these normalized dominance measures are formulated. By some simulations, the asymptotic behaviors of these indices are analyzed under some assumptions about the market structure. In the end, by an application on Turkish car sales in 2019, it is determined that the values of dominance indices vary in a considerably large range. Thus, one of the dominance indices is determined to have the advantage of having less error in estimation, less sensitivity to smaller market shares, and less sampling variability.