Comparison of Turkic and non-Turkic content short stories in English learning: Secondary school students' perceptions
İngiliz dili öğreniminde Türk kültürüne ait kısa hikâyeler ile Türk kültürüne ait olmayan kısa hikâyelerin karşılaştırılması: Ortaokul öğrenci algıları
- Tez No: 771013
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kültür öğretimi, dil eğitiminin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ancak İngilizce öğreniminde hedef dil kültürüne ait okuma metinlerinin kullanımı, öğrencilerin karşılaştıkları olası kültürlerarası çatışmalar ve öğrencilerin ders sırasında kafa karışıklığına neden olması sebebiyle son zamanlarda araştırmacılar arasında hararetle tartışılan bir konu olmuştur. Bu çalışma, Türkiye'deki öğrencilerin İngilizce öğreniminde hedef dil kültürüne ait, dış çember kültürüne ait (Türk kökenli hariç) ve Türk kültürüne ait kısa hikâyelerin kullanımına ilişkin algılarını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, Türkiye'nin Hatay ilindeki bir devlet okulunun ortaokul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma yöntem sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Nicel veriler, Likert tipi anket ile toplanmış, betimsel istatistikler ise SPSS 25 ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise, sınıf gözlem formu ve beş katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmış ve Quirkos 2.4 ile analiz edilmiştir. Bulgular, katılımcıların büyük bir çoğunluğunun Türk kültürüne ait kısa hikâyelerin İngilizce öğreniminde kullanılmasına ilişkin olumlu bir algıya sahip olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, zihinlerinde var olan daha fazla şema olduğu için Türk kültürüne ait kısa hikâyelerin öğrenme sürecini çok daha kolay hale getirdiğini, böylece hedef kültürü ihtiva eden kısa öykülere kıyasla öğrencilerin yerel hikâyeleri anlamalarını kolaylaştırdığını belirtmişlerdir. Ayrıca katılımcılar, uluslararası kültürlere ait kısa hikâyelerin, kendi kültürleriyle kıyas yapabilmelerini, kültürlerarası farkındalık oluşturmalarını ve kültürlerarası yeterliliklerini geliştirmelerini sağladığı konusunda da hemfikir olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Teaching culture is an inevitable part of language education. However, the utilization of texts with inner circle content in English language teaching and learning has recently been a hotly debated issue among scholars due to the possible intercultural conflict faced by the learners and inducing the learners' confusion during class. This study aimed to investigate the learners' perceptions of English in Turkey regarding using short stories with inner circle content, outer circle content (excluding Turkic origin), and Turkic content. The current study was conducted with the participation of secondary school students. The study employed mixed methods sequential explanatory design. The quantitative data were collected through a Likert-type questionnaire, and descriptive statistics were analyzed through SPSS 25. The qualitative data were collected through classroom observation form and semi-structured interviews conducted with five participants and analyzed via Quirkos 2.4. The findings revealed that a great majority of the participants had a positive perception regarding using short stories with Turkic content in English language teaching and learning. The learners stated that the short stories with Turkic content provided a much easier learning process since they were embedded with more relevant schemata, thus making it simple for the learners to understand local short stories compared to short stories with more exposure to target culture. In addition, the participants also agreed that the short stories with outer circle content provided them to compare their local culture with international cultures, create intercultural awareness and enhance their intercultural competence.