The effect of adapting stories into comics with AI on reading comprehension and reading motivation
Yapay zekâ ile çizgi romana uyarlanmış hikâyelerin okuduğunu anlama ve okuma motivasyonuna etkisi
  1. Tez No: 991585
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, English Language and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, edebi metinlerin yapay zekâ ile çizgi romanlara uyarlanmalarının, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin okuduğunu anlama ve okuma motivasyonu üzerindeki etkilerini, yabancı dil olarak İngilizce öğretimi bağlamında incelemektedir. Açıklayıcı sıralı karma yöntem tasarımını kullanan bu çalışma, öncelikle nicel verileri analiz etmiş ve daha sonra bulguları daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak için nitel verileri kullanmıştır. Çalışmaya, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde Okuma Becerileri I dersine kayıtlı 43 birinci sınıf hizmet öncesi İngilizce öğretmeni katıldı ve bunlar bir deney grubuna (n = 23) ve bir kontrol grubuna (n = 20) ayrıldı. Beş haftalık uygulama süreci boyunca kontrol grubu otantik kısa öyküleri düz metin formatında okurken, deney grubu aynı metinlerin yapay zekâyla uyarlanmış çizgi roman versiyonlarıyla etkileşim kurdu. Okuduğunu anlama ve okuma motivasyonu, ön ve son test uygulamalarıyla ölçüldü ve nicel sonuçları zenginleştirmek için deney grubu katılımcılarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapıldı. ANCOVA bulguları, okuduğunu anlama konusunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını gösterirken, deney grubunda grup içi kazanımlar gözlemlenmiştir. Benzer şekilde, karma ANOVA sonuçları, yapay zekâ tarafından oluşturulan çizgi romanların okuma motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. Buna karşılık, nitel bulgular, katılımcıların hem okuduğunu anlama hem de okuma motivasyonunda iyileşmeler algıladığını ve ölçülen sonuçlar ile katılımcı algıları arasında bir farklılık olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of AI-generated comic adaptations of literary texts on pre-service English teachers' reading comprehension and reading motivation in an EFL context. Employing an explanatory sequential mixed-methods design, the study first analyzed quantitative data and subsequently used qualitative data to further elucidate the findings. The participants were 43 first-year pre-service English teachers enrolled in a Reading Skills I course at a state university in Türkiye, assigned to an experimental group (n = 23) and a control group (n = 20). Over a five-week period, the control group read authentic short stories in plain-text format, while the experimental group engaged with AI-adapted comic versions of the same texts. Reading comprehension and reading motivation were measured through pre- and post-test administrations, and semi-structured interviews were conducted with experimental group participants to enrich the quantitative results. ANCOVA findings indicated no statistically significant between-group differences in reading comprehension, although within-group gains were observed for the experimental group. Similarly, mixed ANOVA results revealed no significant effect of AI-generated comics on reading motivation. In contrast, qualitative findings suggested that participants perceived improvements in both reading comprehension and motivation, pointing to a divergence between measured outcomes and learner perceptions.