Lactococcus garvieae'de bazı virülans genlerinin tespiti üzerine bir çalışma
A study on the detection of some virulance genes in Lactococcus garvieae
- Tez No: 725962
 - Danışmanlar: PROF. DR. JALE KORUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Genetics, Microbiology, Aquatic Products
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Lactococcus garvieae suşlarının fenotipik ve moleküler düzeyde tanımlanarak suşlarda bazı virülans genlerinin bulunup bulunmadığının ortaya koyulmasıdaır. Çalışmada 10 L. garvieae suşunun PZR tekniği kullanılarak yapılan tanımlamasında PLG ve SA1B10 primerleri kullanılmıştır. Virülans genlerinin tespitinde adezin Pav (adhPav), adezin PsaA (adhPsaA), LPXTG içeren yüzey proteinleri 1-2-3-4 (LPXTG-1, LPXTG-2, LPXTG-3, LPXTG-4), hemolizin 1-2-3 (hlyI, hlyII, hlyIII) genleri, süperoksit dismutaz (SOD) ve fibronektin bağlayıcı protein (fbp) genlerini hedef alan primer çiftleri kullanılmıştır. Virülans genlerinin tespitine ek olarak suşların antimikrobiyal duyarlılığı da araştırılmıştır. Antibiyogram test sonuçlarına göre suşların hepsinin oksasilline dirençli olduğu ancak enrofloksasine ise duyarlı olduğu bulunmuştur. Suşların oksasillin ve enrofloksasin dışındaki diğer antibiyotiklere olan duyarlılık ve direnç durumları ise suşlara göre değişiklik göstermiştir. Çalışmada kullanılan tüm L. garvieae suşlarının hlyII, hlyIII, adezin Pav (adhPAV), adezin PsaA (adhPsaA) genlerini taşıdığı tespit edilmiştir. Bazı suşlarda LPXTG-1, LPXTG-3, hlyI, SOD ve fbp genleri tespit edilemezken, tüm suşların ise LPXTG-2 ve LPXTG-4 genlerini taşımadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This aim of this study is to identify Lactococcus garvieae strains at the phenotypic and molecular level to determine whether some virulence genes are present in the strains. The PLG and the SA1B10 primer pairs werw used in the identification of the 10 L. garvieae strains using PCR technique. Surface proteins containing adhesin Pav (adhPav), adhesin PsaA (adhPsaA), LPXTG-containing 1-2-3-4 (LPXTG-1, LPXTG-2, LPXTG-3, LPXTG-4), hemolysin 1-2-3 (hlyI, hlyII, hlyIII) genes, superoxide dismutase (SOD), and fibronectin-binding protein (fbp) genes were used. In addition to the detection of virülence genes, antimicrobial sensivity of the strains was also investigated. According to the antibiogram tast results, all strains werw found to be oxacillin resistant but sensitive to enrofloxacin. The susceptibility and resistance of the strains to other antibiotics except oxacillin and enrofloxacin varied according to the strains. It was determined that all L. garvieae strains used in the study carried hemolysin 1-2-3 (hlyI, hlyII, hlyIII) genes, adhesin Pav (adhPav) and adhesin PsaA (adhPsaA) genes. Some strains werw not detected LPXTG-1, LPXTG-3, hlyI, SOD and fbp genes while not all strains were found to carry the LPXTG-2 and LPXTG-4 genes.