Adalıa Decempunctata (L.) (Coleoptera, Coccınellıdae)'da tür içi kanibalizm davranışı üzerinde araştırmalar
Researches on intraspecific cannibalism behavior of Adalia Decempunctata (L.) (Coleoptera, Coccinellidae)
  1. Tez No: 725964
  2. Yazar: ANISA ABDINASIR MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Çalışmada, afidofag Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae) ergin ve larvalarının kendi yumurtalarının üzerindeki kanibalizmi ve aynı dönem larvalar arasındaki kanibalizm incelenmiştir. Materyal ve Yöntem: Denemeler iklim odasında 25±1°C, %55±5 nem ve 16/8 saat aydınlık/karanlık koşullarda yürütülmüştür. Denemelerde birinci dönem larvalar üç saat, ikinci, üçüncü ve dördüncü dönem larvalar ile çiftleşmemiş beş günlük erginler 24 saat aç bırakıldıktan sonra kullanılmıştır. Avcının birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü larva dönemlerine sabit sayılarda, sırasıyla 10, 20, 45 ve 70 adet, ergin dişi ve erkeğe ise 100'er adet yumurta verilmiştir. Denemeler 24 saat sonra kontrol edilmiştir. Larva kanibalizm denemeleri 20 tekerrürlü, ergin kanibalizm denemeleri ise 10 tekerrürlü kurulmuştur. Bulgular: Adalia decempunctata ergin ve larvalarının kendi yumurtalarıyla beslendiği belirlenmiştir. Ergin dişiler erkeklerden çok daha fazla yumurta tüketmiştir. En fazla yumurta ikinci ve üçüncü dönem larvalar tarafından tüketilmiş, onları birinci ve dördüncü dönem larvalar izlemiştir. Aynı dönem larvalararasında en fazla kanibalizm dördüncü larva döneminde saptanmış, onu üçüncü, ikinci ve birinci larva dönemleri izlemiştir. Sonuç: Av yokluğunda, yumurtaların ergin ve larvalara karşı savunmasız ve yüksek risk altında olduğu, ayrıca aynı dönemdeki larvalar arasında da kanibalizm riskinin yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, cannibalism of adults and larvae of aphidophagous Adalia decempunctata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae) on conspecific eggs and cannibalism among same-aged larvae were investigated. Material and Methods: The trials were carried out in a climate room at 25±1°C, 55±5% humidity, and 16/8 h light/dark conditions. In the trials, the first instar larvae starved for 3 hours, and the second, third and fourth instar larvae and five days old unmated adults were used after 24 hours of starving. Fixed numbers of 10, 20, 45, 70 and 100 eggs were offered to the first, second, third and fourth larval stages and unmated adult female and male of predator, respectively. The trials were ckecked after 24 hours. Larva cannibalism trials were established with 20 replications and adult trials with 10 replications. Results: Adults and larvae of A. decempunctata were determined to feed on conspecific eggs. The unmated adult females of the species consumed much more eggs than the males. The second and third instar larvae consumed the most eggs, followed by first and fourth instar larvae. Among the same-aged larval stages, the highest level of cannibalism was detected in the fourth larval stage, followed by the third, second and first larval stages. Conclusion: In the absence of prey, A. decempunctata eggs were found to be vulnerable and at high risk of cannibalism by adults and larvae, and also the rate of cannibalism was high among same-aged larvae.