Bartın ili Coccinellidae (Insecta:Coleoptera) türleri
Coccinellidae (Insecta:Coleoptera) species of Bartin province
- Tez No: 426791
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TOPER KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Biyolojik mücadelede yararlanılan önemli predatör gruplarından biri uğur böcekleri olarak bilinen Coccinellidae familyasından yırtıcı böceklerdir. Bartın ilinde daha önce Coccinellidae familyasına ait türlerin belirlenmesine yönelik kapsamlı bir araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle Coccinellidae türlerini tespit ve teşhis etmek amacıyla bu tez çalışması planlanmıştır. Öncelikle bu familyaya dair literatür taraması yapılmıştır. Edinilen bilgilere binaen arazi çalışmaları 2014-2015 yıllarında Bartın ili ve ilçelerinde; tarım, mera ve ormanlık alanlarda yürütülmüştür. Örnekler atrap kullanma, gözle kontrol yapma ve elle toplama yöntemleriyle toplanmış, preparasyonu ve teşhisleri yapılarak koleksiyon kutularına yerleştirilmiştir. Bartın ilinde Coccinellidae familyasına ait 14 tür saptanmıştır. Popülasyon yoğunluğu en fazla olan türler Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis (Pallas)'dır. En geniş yayılış alanına sahip türler Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis (Pallas)'dır. En az rastlanan türler ise Scymnus quadriquttatus (Capra), Henosepilachna elaterii (Rossi), Halyzia sedecimguttata (Linnaeus), Oenopia conglobata (Linnaeus), Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus), Adalia decempunctata (Linnaeus)'dır. Ayrıca Kumluca'da Coccinella septempumnctata (L.)'nın parazitoiti Dinocampus coccinellae (Schrank, 1802) (Hymenoptera; Braconidae: Euphorinae) tespit edilmiştir. Bu türlerden Scymnus magnomaculatus Fürsch, 1958 türü, Bartın ilinin bulunduğu Batı Karadeniz Bölümü'nde sadece Kastamonu'da bulunduğuna dair kayıt bulunmaktadır. Adalia fasciatopunctata revelieri (Mulsant,1866), Adalia decempunctata (Linnaeus, 1758) Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunduğuna dair kayıt bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the important predator groups used in biological control is predatory bugs from Coccinellidae family known as the lady bug. There is no comprehensive study carried out in Bartın province on identifying the species belonging to Coccinellidae family. Therefore, this study is prepared to determine and identify the Coccinellidae species. First of all, a literature review about this family was made. Based on the collected information, field works has been carried out in agricultural lands, pastures and forest areas in Bartın province and districts in 2014-2015. The samples were collected through netting, point sampling and collecting through hands; their preparation and identification was made and they were put into boxes. 14 Coccinellidae species was found in Bartın province.And the species with the highest density were Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis (Pallas) And those with the highest expansion area were Coccinella septempunctata (L.), Harmonia axyridis (Pallas) The rarest found species were Scymnus quadriquttatus (Capra), Henosepilachna elaterii (Rossi), Halyzia sedecimguttata (Linnaeus), Oenopia conglobata (Linnaeus), Propylea quatuordecimpunctata (Linnaeus), Adalia decempunctata (Linnaeus). In addition, Dinocampus coccinellae (Schrank, 1802) (Hymenoptera; Braconidae: Euphorinae), a parasiteid of Coccinella septempunctata (L.) at Kumluca. Records are showing that, this species of Symnus magnomaculatus which was a 1958 species, was found only in Kastamonu on The West Black Sea region that Bartın province is in there. But there are no records that Adalia fasciatopunctata recelieri (Mulsant,1866) and Adalia decempunctata (Linnaeus,1758) are found on West Black Sea