Sürülebilir muz kreması üretimi
Production of spreadable banana cream
  1. Tez No: 725966
  2. Yazar: SEFA MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında yeni bir ürün olarak sürülebilir özellikte muz kreması geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, maltodekstrin, polidekstroz ve inulin olmak üzere üç farklı dolgu maddeleri/hacim artırıcılar ile 6 farklı bileşimde dolgu maddesi içeriği (polidekstroz, maltodekstrin, inulin, maltodekstrin-polidekstroz, maltodekstrin-inülin ve polidekstroz-inülin) kullanımının üretilen muz kremalarının fiziksel, kimyasal, tekstrürel, reolojik, renk ve duyusal özelliklerine etkisi incelenmiştir. Üretilen muz kremalarının hızlandırılmış yağ ayrılması, su aktivitesi, sürülebilirlik ve yapışkanlık, değerleri sırasıyla %12,80-13,14, 0,317-0,338, 60,13-75,22 gs ve -36,92 ile -40,68 gs aralığında bulunmuştur. Kullanılan dolgu maddeleri hızlandırılmış yağ ayrılması ve su aktivitesi üzerine etkili bulunmuştur (p0,05). Krema örneklerinin görünür viskozite ve konsistens katsayısı değerleri PD-IN örneği hariç birbirine yakın bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to develop spreadable banana cream as a new product. For this purpose, the effect of the use of 6 different compositions of bulking agent content (polydextrose, maltodextrin, inulin, maltodextrin-polydextrose, maltodextrin-inulin ve polydextrose-inulin) obtained by using three different bulking agents, namely maltodextrin, polydextrose and inulin, on the physical, chemical, textural, rheological, color and sensory properties of the banana creams produced was investigated. Accelerated oil separation, water activity, spreadability and stickiness values of the produced banana creams were found to be 12.80-13.14%, 0.317-0.338, 60.13-75.22 gs and -36.92 and -40.68 gs, respectively. The bulking agents used were found to be effective on accelerated oil separation and water activity (p0.05). The apparent viscosity and consistency coefficient values of the cream samples were found to be close to each other except for the PD-IN sample (p>0.05).