Periodontal açıdan sağlıklı ve periodontal hastalığa sahip bireylerde dişeti oluğu sıvısındaki BPI ve interlökin-1 beta düzeylerinin değerlendirilmesi
Comparison of gingival crevicular levels of BPİ and i̇nterleukin 1-beta at individuals with periodontal disease and HEALTHY
- Tez No: 725968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÜSTÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı periodontal açıdan sağlıklı ve periodontal hastalığa sahip bireylerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı örneklerindeki BPI (Bacterisidal permeability protein) ve interlökin-1beta (IL-1β) miktarlarının belirlenmesi, bu miktarların çalışma grupları arasında karşılaştırılması, klinik parametreler ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve sigara içmeyen bireyler dahil edilmiştir. Çalışma gruplarında periodontal açıdan sağlıklı 50 birey (sağlıklı grubu) ve periodontal hastalığa sahip 50 birey (periodontitis grubu) olmak üzere toplam 100 birey yer almaktadır. Bireylerin plak indeks (PI), gingival indeks (GI), sondlamada cep derinliği (SCD), klinik ataşman seviyesi (KAS), sondlamada kanama (SK) klinik parametleri ölçülmüştür. Dişeti oluğu sıvısı örnekleri kağt şerit yöntemiyle alınmıştır ve analizleri için ELİSA yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to determine the amounts of BPI (Bactericidal permeability protein) and interleukin-1beta (IL-1β) in gingival fluid samples obtained from individuals with periodontally healthy and periodontal disease, to compare these amounts between study groups, and to evaluate their relationship with clinical parameters. Method: Systemically healthy and non-smoking individuals were included in the study. The study groups included a total of 100 individuals, 50 of whom were periodontally healthy (healthy group) and 50 with periodontal disease (periodontitis group). The clinical parameters of plaque index (PI), gingival index (GI), pocket depth (PD), clinical attachment level (CAL), and bleeding on probing (BOP) were measured. The gingival fluid samples were taken in the direction of the paper strip and ELISA method was used for their analysis.