Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısı ınterlökin 1ß, matriks metalloproteinaz-3, doku tip plazminojen aktivatör ve plazminojen aktivatör inhibitör-2 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of gingival crevicular fluid levels of tissue plazminogen activator, plazminogen activator inhibitor 2, matrix metalloproteinase and interleukin 1-ß in patients with different periodontal disease
  1. Tez No: 260915
  2. Yazar: UTKU TOYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY TÜTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Farklı periodontal hastalıklara sahip bireylerin dişeti oluğu sıvısı doku tip plazminojen aktivatör, plazminojen aktivatör inhibitör 2, matriks metalloproteinaz 3 ve interlökin 1 beta düzeylerinin değerlendirilmesiBakteriyel plak antijenleri ile konağın immün sistemi arasındaki etkileşim periodontal hastalığın başlamasında ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma da kronik periodontitis (KP), agresif periodontitis (AP) ve sağlıklı (K) bireylerde dişeti oluğu sıvısı doku tip plazminojen aktivatör (d-PA), plazminojen aktivatör inhibitörü-2 (PAI-2), interlökin 1 beta (IL-1ß) ve matriks metalloproteinaz 3 (MMP-3) düzeylerinin ve klinik ölçümlerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Sistemik olarak sağlıklı 21 KP, 23 AP ve periodontal açıdan sağlıklı 20 birey bu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerden cep derinliği (CD), plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), klinik ataşman seviyesi (KAS) ölçümleri kaydedildi ve DOS toplandı. DOS d-PA, PAI-2, IL-1 ß ve MMP-3 düzeyleri enzym- linked immunosorbant assay (ELISA) yöntemiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of gingival crevicular fluid levels of tissue plazminogen activator, plazminogen activator inhibitor 2, matrix metalloproteinase and interleukin 1-ß in patients with different periodontal disease.The interaction between bacterial plaque and host immune system plays an important role in initiation and progression of periodontal disease. The aim of this study was to evaluate both the gingival crevicular fluid (GCF) levels of tissue type plasminogen activator (d-PA), plasminogen activator inhibitor-2 (PAI-2), matrix metalloproteinase-3 (MMP-3) and interleukin -1ß (IL-1ß) and the relationship between these parameters and clinical recordings in aggressive periodontitis (AP), chronic periodontitis (CP) and periodontally healthy control (C) subjects.Systemically healthy 21 CP, 23 AP and 20 C individuals were included into this study. plaque index (PI), gingival index (GI), probing depth (PD) and clinical attachment levels (CAL) were recorded and GCF samples were collected. Assays for GCF levels of IL-1ß, MMP-3, d-PA and PAI-2 were cariied out by an enzyme linked immunosorbent assay ( ELISA).