Menopoz dönemindeki bireylerde dişeti oluğu sıvısında myeloperoksidaz ve elastaz benzeri enzim düzeylerinin incelenmesi
Analysis of gingival crevicular fluid myeloperoxidase and elastase like activity in menopausal women
  1. Tez No: 88887
  2. Yazar: FARİD MOTTAGHİAN DİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dentistry, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı menopoz döneminde hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanan veya uygulanmayan periodontal yönden sağlıklı veya hastalıklı bireylerden elde edilen dişeti oluğu sıvısı (DOS) örneklerinde myeloperoksidaz (MPO) ve elastaz-benzeri enzim aktivite (EBA) düzeylerinin saptanmasıdır. Araştırmamızda ayrıca DOS MPO ve EBA düzeylerinin total enzim aktivitesi ve enzim konsantrasyon birimleri üe ifadesi ve klinik periodontal durum üe DOS MPO ve EBA profili arasındaki korelasyonların incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu amaçla menopoz döneminde HRT uygulanan (0.625 mg/günlük konjüge östrojen) veya uygulanmayan, ağızlarında en az 20 diş bulunan 75 kadın iki gruba ayrılarak değedendirüdi. Ayrıca bu gruplar periodontal hastalıklı ve sağlıklı olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Periodontal hastalıklı gruplarda klinik ve radyografik olarak belirgin periodontal yıkım bulgularına sahip hastalar yer alırken, periodontal açıdan sağlıklı gruplara klinik ve radyografik olarak periodontal yıkım gözlenmeyen bireyler dahil edildi. DOS örneklerinde MPO ve EBA düzeyleri spektrofotometrik yöntemle incelendi. DOS MPO düzeyleri her iki ifade biçimi üe periodontal hastalıklı gruplarda (HRT uygulanan grupta; total MPO = 0.21 ± 0.04 U, MPO konsantrasyonu = 1.71 ± 0.10 U/nl) (HRT uygulanmayan grupta; total MPO = 0.84 ± 0.10 U, MPO konsantrasyonu = 1.99 ± 0.14 U/ni) periodontal sağkkiı gruplarda (HRT uygulanan grupta; total MPO = 0.16 ± 0.03 U, MPO konsantrasyonu = 0.53 ± 0.5 U/pl) (HRT uygulanmayan grupta; total MPO = 0.13 ± 0.02 U, MPO konsantrasyonu = 0.35 ± 0.04 U/jıl) istatistiksel olarak anlamı oranda yüksek bulundu (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The present study was conducted in order to spectrophotometrically determine the presence and levels of myeloperoxidase (MPO) and elastase- like enzyme activity (HI A) in gingival crevicular fluid (GCF) from menopausal women who are either hormone replacement therapy (HRT) receivers or non receivers with or without evidence of periodontal breakdown. Also the validity of two modes of data presentation, total enzyme activity and concentration, for GCF MPO and ELA was considered and the possible correlations between enzymatic profile of GCF and clinical periodontal status were statistically analyzed For this purpose a total of 75 menopausal women either receiving HRT (0.625 mg conjugated estrogen) or non receiving HRT were divided in two main groups. Based on their clinical periodontal status, subjects were further divided to two subgroups, as being healthy with no apparent periodontal breakdown, or having significant clinical and radiographical periodontal breakdown.