Quasi metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theoems on quasi metric spaces
  1. Tez No: 726001
  2. Yazar: BAHAR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA DURMAZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışılmış olan bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş, Literatür Özeti ve Tartışma-Sonuç bölümleri alışıldığı gibi ilk ve son bölüm olarak verilmiştir. Üçüncü bölümde tez içerisinde kullanılacak metrik uzaylar kavramlarının yanı sıra bu uzaylardaki genel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ayrıca yine bu uzaylarda bazı önemli sabit nokta teoremlerine de değinilmiştir. Yine bölümde quasi metrik uzaylar kavramına yer verilmiştir. Dördüncü bölüm olan araştırma bulguları bölümünde ise özgün çalışmalar verilmiştir. Bu kısımda, α- geçişli dönüşümler kavramı tanımlanıp bu tip dönüşümlerin quasi metrik uzaylardaki durumları için sabit nokta teoremleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studied consists of five chapters. Introduction, Literature Summary and Discussion-Conclusion sections are given as the first and last sections as usual. In the third chapter, the concepts of metric spaces to be used in the thesis, as well as general definitions and theorems in these spaces are given. In addition, some important fixed point theorems in these spaces are also mentioned. In the chapter again, the concept of quasi metric spaces is given. In the fourth section, the research findings section, original studies are given. In this section, the concept of α-admissible map is defined and fixed point theorems are obtained for the cases of such transformations in quasi metric spaces.