Hakikat sonrası (post-truth) bağlamında siyaset ve ittifak söylemlerinin incelenmesi: 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçimleri üzerine bir analiz
An examination of politics and alliance discourses in the context of post-truth: An analysis on the 31 March 2019 Istanbul local elections
- Tez No: 726030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, yazılı basının ve özelde günlük gazetelerin 31 Mart 2019 yerel seçim sürecinde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı adaylarına yönelik birinci sayfadan verdiği haberleri eleştirel söylem analizi ile incelemektedir. Bu doğrultuda araştırmada ideolojik olarak iki zıt kutbu temsil eden Cumhuriyet ve Yeni Şafak gazetelerinin 2019 Mart ayı boyunca İstanbul seçimleri özelinde ürettikleri farklı gerçekliklere sahip haberlerin hakikat sonrası söylem bağlamında analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Gazetelerin ittifak adaylarına yönelik birinci sayfadan verdiği haberler, başlıklar, haber girişleri, ardalan ve bağlam bilgisi, sentaktik çözümleme, sözcük seçimleri ve haberin retoriği başlıkları altında incelenmektedir. Araştırmanın sonunda, Yeni Şafak gazetesinin okuyucularla paylaştığı haberlerde Millet İttifakı ve Ekrem İmamoğlu'nun kategorik bir ötekileştirmeye maruz bırakıldığı, terör örgütleri ile ilintili gösterilerek meşru parti olmaktan alıkonulduğu, Millet İttifakı ve Ekrem İmamoğlu hakkında ortaya atılan iddialara hakikat rolü biçilerek okuyuculara sunulduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the news on the front page of the People's Alliance and Nation Alliance candidates during the 31 March 2019 local election process, by the written media and in particular the daily newspapers, with a critical discourse analysis. In this direction, it is aimed to analyze the news with different realities produced by the newspapers Cumhuriyet and Yeni Şafak, which represent two ideologically opposite poles, in the context of post-truth discourse, especially in the Istanbul elections during the month of March 2019. The news given by the newspapers about the alliance candidates on the first page are analyzed under the headings of headlines, news entries, background and link information, syntactic analysis, word choices and news rhetoric. At the end of the research, it was seen that in the news shared by Yeni Şafak newspaper with the readers, it was seen that the Nation Alliance and Ekrem İmamoğlu were subjected to a categorical marginalization, they were prevented from being a legitimate party by being associated with terrorist organizations, and the allegations made about the Nation Alliance and Ekrem İmamoğlu were presented to the readers as truth.