Hakikat sonrası dönemde Türkiye'deki Suriyeli göçmenler kapsamında siyasi partilerin göç anlatıları
Narratives of political parties regarding Syrian refugees in Turkey in the post-truth era
  1. Tez No: 830462
  2. Yazar: MERT YENİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ UFUK ÖZIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Suriye'den Türkiye'ye kitlesel göçün başladığı 2011'den bu yana Türkiye resmi kayıtlara göre yaklaşık 4 milyon Suriyeli göçmeni kabul etmiştir. Buna bağlı olarak Türkiye'deki siyasi partiler kendi göç anlatılarını oluşturmuştur. Göç konusuna seçmen davranışını göz önünde bulundurarak farklı perspektiflerden bakılması ise nihai olarak göçmen karşıtı ve göçmen yanlısı iki anlatının oluşmasına neden olmuştur. İki anlatı, siyasi çatışmaların ve kamuoyu desteğinin kazanılması için çeşitli argümanlar üretmişlerdir. Oluşan bu ortamda ise hakikatin değer kaybı yaşanmaktadır. İdeolojik motivasyonla üretilerek dolaşıma sokulan sahte haberler Suriyeli göçmenlere karşıtlık bağlamında geniş kitlelere yayılabilmektedir. Siyaset, medya ve sosyal medyanın varlığında toplumun sürece dahil olması hakikatin önemsizleşmesini hızlandırmıştır. Hakikate karşı saldırı çok yönlü olduğunda ise çeşitli sorunlarını beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, Hakikat sonrası dönemde Türkiye'de siyasi partilerin rekabet eden göç anlatılarının analizini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, Hakikat sonrası söyleme örnek oluşturabilecek içerikleri siyasi partiler özelinde ele alarak tartışmaya açmaktır. Hakikat sonrası çağda rekabet eden göç anlatılarının kamusal söyleminde duygulara nasıl atıfta bulunulduğunu ve rasyonel-irrasyonel ve olgusal duygusal ayrımının yapıldığı bir analizi amaçlanmaktadır. Odaklanılan konu ile çalışmanın, hakikatin önemsizleşmesine paralel olarak gelişen süreçte Suriyeli göçmen karşıtlığına dikkat çekmesiyle literatüre ve politika yapıcılara ve bunun yanında siyasal iletişim kampanyalarının yönetim sürecine katkı sağlaması beklenmektedir. Çalışmanın kapsamı, Suriye'den kitlesel göçün başladığı 2011 yılından itibaren siyasi bir argüman olarak sunulan Hakikat sonrası içerik ve söylemlerin analizi ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; literatür taraması yapılarak, kurum ve kuruluşların yayınladığı teknik raporlardan yararlanılmış konu özelinde uzman görüşlerin alındığı mülakatlar yapılmıştır. İçerik ve söylem analizi tekniğiyle ortaya çıkan veriler değerlendirilerek çalışma bu kapsamda getirilen önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the onset of mass migration from Syria to Turkey in 2011, Turkey has officially accepted approximately 4 million Syrian refugees. Consequently, political parties in Turkey have developed their own narratives regarding migration. Considering voter behavior in relation to the migration issue has ultimately led to the formation of two narratives: one anti-migration and the other pro-migration. These narratives have produced various arguments to gain political conflict and public support. In this context, the devaluation of truth is occurring. Fake news, produced with ideological motivations, can circulate widely in the context of anti-Syrian refugee sentiment. The involvement of politics, media, and social media in this environment has accelerated the depreciation of truth. When attacks on truth are multifaceted, they bring about various issues. This study encompasses the analysis of competing migration narratives of political parties in Turkey in the post-truth era. The aim of the study is to discuss the contents that can serve as examples for the post-truth discourse by focusing on political parties. The study aims to analyze how emotions are referred to in the public discourse of competing migration narratives in the post-truth era and to make a distinction between rational-irrational and factual-emotional aspects. The study is expected to draw attention to anti-Syrian refugee sentiment in parallel with the depreciation of truth and contribute to the literature, policy makers, and the management process of political communication campaigns. The scope of the study is limited to the analysis of post-truth content and narratives presented as a political argument since the onset of mass migration from Syria in 2011. The study employs a qualitative research method; a literature review is conducted, technical reports published by institutions and organizations are utilized, and interviews with experts on the subject are conducted. The data obtained through content and discourse analysis are evaluated, and the study is concluded with recommendations in this context.