The nexus between inclusive healthcare system and economic development: Evidence from Africa
Kapsayıcı sağlık sistemi ile ekonomik kalkınma ilişkisi: Afrika üzerine bir çalışma
- Tez No: 726035
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM BAHTİYAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sağlık, iş gücü üretkenliğinin temel gerekliliklerinden biridir. Sağlık hizmetlerinin sağlanmasının insanların ekonomiye katılımını optimize etmesi beklenmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık sistemleri hastaları tedavi etmekle kalmayıp, aynı zamanda ülke ekonomisinin etkili işleyişi açısından da önemli bir merkezidir. Ne yazık ki Afrika, bir kıta olarak hala erişilebilir, uygun maliyetli ve kaliteli sağlık hizmetleri sunmayı zor bulmaktadır. Bu çalışma, 2002-2020 döneminde Afrika'da kapsayıcı sağlık sistemi ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Kapsayıcı sağlık sistemi indeksi, temel bileşen analizi ve tamamen bulanık analiz kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu indeks sağlık sistemine erişimi, miktarı ve sağlık sisteminin kalitesini ölçen dokuz sağlık değişkeninden oluşmaktadır. Afrika'daki ülkelerin %43'i ve %65'i, temel bileşen analizinden ve tamamen bulanık analize göre kapsayıcı sağlık sistemi açısından mahrum kalmaktadır. Ek olarak, ekonomik kalkınma düzeyine ilişkin belirtilen iki modelin (kişi başına GSYİH ve İGE modelleri) panel veri regresyon analizi, kapsayıcı sağlık sisteminin nüfusun makul bir bölümünün sağlık durumunda ve üretkenliğinde ilerlemeye yol açmakta ve sonuç olarak gelir artışı yoluyla ekonomik refahın gelişmesine sebep olmaktadır. Afrika'daki ekonomik kalkınma düzeyinin makul bir etki oluşturması için bu çalışma, kıtadaki sağlık sisteminin niceliğini, kalitesini ve erişilebilirliğini geliştirmeye yönelik bilinçli, kasıtlı ve tutarlı bir çaba gösterilmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Health is an essential requirement for labour productivity, and the provision of health care services is expected to optimize people's participation in the economy. Health systems around the world not only serve to treat the sick and prevent future diseases but are also central to the effective functioning of a country's economy. Unfortunately, Africa as a continent still finds it challenging to provide accessible and affordable quality healthcare services. This study intends to examine the nexus between inclusive healthcare system and economic development in Africa for the period 2002-2020. An inclusive health system index is computed using principal component analysis and totally fuzzy analysis. This index consists of nine health indicators measuring access to the health system, quantity, and quality of healthcare system. 43% and 65% of countries in Africa are deprived in terms of inclusive health systems according to principal component analysis and totally fuzzy analysis respectively. Furthermore, the panel data regression analysis of the two specified models of the level of economic development (GDP per capita and HDI models) shows that inclusive health system lead to greater improvement in the health status and productivity of a reasonable proportion of the population, which subsequently lead to improvement in economic well-being through increase in income. For efforts to improve the level of economic development in Africa to have an adequate impact, the study recommends that deliberate, targeted and consistent efforts should be made to improve the quantity, quality and accessibility of healthcare system on the continent.