Transport and social exclusion in developing countries: An analysis of the issue in Abidjan (Côte d'ivoire)
Gelişmekte olan ülkelerde ulaşım ve sosyal dışlanma: konunun Abidjan örneğinde irdelenmesi (Fildişi sahili)
  1. Tez No: 884717
  2. Yazar: BASSIROU BANDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışma, Abidjan, Fildişi Sahili'nde toplu taşımanın dinamiklerine—mevcudiyet, erişilebilirlik, uygun fiyatlılık ve kabul edilebilirlik—ve bunların toplumsal etkilerine odaklanarak ulaşım ile sosyal dışlanma arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ulaşım Kaynaklı Sosyal Dışlanma (TRSE) üzerine artan araştırmalara rağmen, Sahra Altı Afrika'ya ve Abidjan'a yeterince dikkat çekilmemiştir. Hızlı kentleşme ve buna bağlı ulaşım ve erişilebilirlik zorlukları nedeniyle Abidjan, kritik bir vaka olarak öne çıkmaktadır. Bu zorluklar, bireysel hareketliliği ve toplumsal katılımı kısıtlayarak sosyal dışlanmayı şiddetlendirmekte, TRSE'yi şehir için acil bir sorun haline getirmektedir. 402 anketin nicel analizi ile 10 odak grup görüşmesi ve 10 anahtar bilgi sağlayıcıdan elde edilen nitel içgörülerle birleştirilmiş karma yöntem yaklaşımını kullanarak, bu araştırma Abidjan'daki TRSE'nin karmaşık gerçekliğini ortaya koymaktadır. Araştırma, yaşlılar, engelliler, gençler ve düşük gelirli sakinler gibi kırılgan nüfus üzerindeki orantısız hareketlilik zorluklarını vurgulamaktadır. Temel sosyo-ekonomik, mekansal ve demografik faktörleri belirleyerek, çalışma hareketlilik farklılıklarının sürükleyicilerini aydınlatarak, sosyal olarak dışlanmış grupların karşılaştığı hareketlilik engellerinin detaylı bir incelemesini sunmaktadır. Bulgular, TRSE'yi hafifletmek ve şehir genelinde daha kapsayıcı bir ulaşım sistemi oluşturmak için uygulanabilir, bağlama özgü stratejiler önermektedir. Bu araştırma, Afrika şehirlerindeki TRSE literatürüne önemli katkılar sağlamakta ve ulaşım planlaması ve politikası geliştirme için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the nexus between transportation and social exclusion in Abidjan, Côte d'Ivoire, focusing on public transport's dynamics—availability, accessibility, affordability, and acceptability—and their societal impacts. Despite burgeoning research on Transport-Related Social Exclusion (TRSE), scant attention has been paid to Sub-Saharan Africa (SSA), and Abidjan represents a critical case due to its rapid urbanization and ensuing transportation and accessibility challenges. These challenges exacerbate social exclusion by limiting individual mobility and societal participation, marking TRSE as a pressing issue for the city. Employing a mixed methods approach, combining quantitative analysis of 402 surveys with qualitative insights from 10 focus group interviews and 10 key informants, this research unveils the intricate reality of TRSE in Abidjan. It underscores the disproportionate mobility hardships on vulnerable populations, including the elderly, disabled, youth, and low-income residents. By identifying key socioeconomic, spatial, and demographic factors, the study elucidates the drivers of mobility disparities, thereby offering a detailed exploration of the mobility barriers faced by socially excluded groups. The findings suggest actionable, context-specific strategies for mitigating TRSE and fostering a more inclusive transport system, potentially enhancing equitable transport access citywide. This research significantly contributes to the literature on TRSE in African urban settings, providing valuable insights for improving transport planning and policy.