The impact of corporate social responsibility on financial performance: a study on Borsa Istanbul (BIST30) index
Kurumsal sosyal sorumluluğun finansal üzerindeki etkisi performans: Borsa İstanbul (BIST30) endeksi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 899713
  2. Yazar: AHMED ALI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYBEN KOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu makalenin amacı, 2010'dan 2022'ye kadar Türkiye'deki BIST30 endeks şirketlerinde kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ile finansal performans arasında kesin bir bağlantı kurmaktır. Bu araştırma aracılığıyla, bir şirketin KSS çabalarının finansal başarısını nasıl etkilediğini göstermeyi amaçlıyoruz. . Mevcut literatür, KSS'nin finansal performansı hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkileyebileceğini, potansiyel olarak itibarı, paydaş ilişkilerini, risk yönetimini ve maliyet tasarrufunu artırabileceğini öne sürüyor. Ancak KSS ile finansal performans arasındaki ilişki karmaşık ve bağlama bağlıdır. Bu çalışma, KSS-finansal performans bağını ampirik olarak incelemek için REUTERS Eikon'dan elde edilen verileri kapsamlı ampirik analizlerle destekleyerek kullanmaktadır. Analiz, KSS'nin açıklanması ile varlıkların getirisi (ROA) arasında önemli bir negatif ilişki olduğunu ortaya koyuyor; bu da sosyal sorumluluk ile anlık finansal getiriler arasında potansiyel bir değiş-tokuş olduğunu gösteriyor. Ek olarak, CEO ikiliğinin varlığı, kurumsal yönetimin finansal sonuçlardaki rolünü vurgulayarak ROA üzerinde olumlu bir etki göstermektedir. Bulgular, hem sosyal hem de ekonomik hedefleri bütünleştiren dengeli bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. Şirketler, KSS'yi operasyonlarına dahil ederek daha sürdürülebilir ve kapsayıcı bir geleceğe katkıda bulunurken uzun vadeli finansal başarıya da ulaşabilirler. Bu araştırma, gelişmekte olan pazarlarda sosyal sorumluluğun stratejik etkileriyle ilgilenen politika yapıcılara, iş liderlerine ve akademisyenlere değerli bilgiler sunarak KSS konusunda artan bilgi birikimine katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to establish a definitive link between corporate social responsibility (CSR) and financial performance, specifically within Turkish BIST30 index enterprises from 2010 to 2022. Through this research, we aim to demonstrate how a company's CSR efforts impact its financial success. Existing literature suggests that CSR can influence financial performance both directly and indirectly, potentially enhancing reputation, stakeholder relations, risk management, and cost savings. However, the relationship between CSR and financial performance is complex and context-dependent. This study employs data from REUTERS Eikon, supplemented thorough empirical analysis, to empirically examine the CSRfinancial performance nexus. The analysis reveals a significant negative association between CSR disclosure and return on assets (ROA), indicating a potential trade-off between social responsibility and immediate financial returns. Additionally, the presence of CEO duality shows a positive influence on ROA, highlighting the role of corporate governance in financial outcomes. The findings underscore the importance of a balanced approach that integrates both social and economic objectives. By embedding CSR into their operations, companies can contribute to a more sustainable and inclusive future while achieving long-term financial success. This research adds to the growing body of knowledge on CSR, offering valuable insights for policymakers, business leaders, and academics interested in the strategic implications of social responsibility in emerging markets.