Arap edebiyatında angaje edebiyat akımı ve varoluşçuluk düşüncesi: Ali Bedir'in Baba Sartre adlı romanı bağlamında
Engaged literature and existentialism in Arab literature: Within the context of Papa Sartre by Ali Bader
  1. Tez No: 726043
  2. Yazar: ZEYNEP ALTINER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Iraklı yazar Ali Bedir'in Baba Sartre adlı romanını Varoluşçuluk Düşüncesi bağlamında incelemek, ironi, absürd, bulantı gibi kavramları romanın başkişisi Abdurrahman'ın sözde felsefi yaşamı üzerinden örneklendirmektir. Bu amaçla, Varoluşçuluk Düşüncesinin Avrupa ve Arap dünyasındaki seyrine, edebiyat-felsefe etkileşimine, Varoluşçuluk Düşüncesindeki kişinin özgürlük ve sorumluluğunu tanıması ve bu yolla diğer insanları etkilemesi bakımından edebiyatın işlevine de yer verilecek, bütün bunlarla bağlantılı olan, edebiyatta angajman meselesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the Iraqi writer Ali Bader's novel Papa Sartre in the context of existentialism and to exemplify the concepts such as irony, absurdity and nausea through the so-called philosophical life of the central character of the novel, Abd al-Rahman. For this connection, the treatise will also include the course of existentialism in Europe and the Arab world, the interaction between literature and philosophy, the function of literature in the sense that the individual recognizes his/her freedom and responsibility in existentialism and influences other people in this way, and concerned with all, the issue of engagement in literature will be examined.