Maden sahalarında InSAR ile deformasyon ölçmeleri
Deformation measurements with InSAR in mining areas
- Tez No: 726042
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİYE MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uzaktan algılama teknolojisi ve bir yersel ölçme yöntemi olan total station ölçmelerinin karşılaştırılması bu tezin ana konusudur. Deprem, Volkan ve Tektonik Gözlem ve Modelleme Merkezi (COMET) tarafından LiCSAR sistemi ile otomatik olarak işlenen yapay açıklıklı radar görüntüleri (Synthetic Aperture Radar-SAR) kullanılarak interferogramlar oluşturulmuş ve bu interferogramlar Small BAseline Subsets (SBAS) yaklaşımı ile LiCSBAS paketi aracılığıyla işlenerek uydu bakış doğrultusunda (Line of Sight-LOS) sonuçlar zaman serisi olarak çizdirilmiştir. SBAS sonuçları ve total station ile gerçekleştirilen prizmasal ölçme sonuçlarının yükseklik bileşeni ve 3 boyutlu vektörleri arasında karşılaştırma yaparak aralarındaki tutarlılığın incelenmesi amaçlanmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda prizmaların bulunduğu alana bağlı olarak değişmekle birlikte ocaklarda hareketin beklendiği doğu bölgesinde alçalan yörünge uydu bakış doğrultusundaki sonuçlar ile prizmasal ölçümler arasındaki deformasyon miktarları farketmesine rağmen grafik trendlerinin benzer olduğu gözlemlenmiştir. Deformasyon miktarının iki ölçme tekniğinde de farketmesinin öncelikli nedeni InSAR verilerinde uydu bakış doğrultusunda (LOS) sonuçlar elde edilirken prizmatik verilerde doğrudan yükseklik bileşeninin kullanılması olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The comparison of remote sensing technology and total station measurements is the main subject of this thesis. The interferograms were processed with the Small BASeline Subsets (SBAS) approach through the LiCSBAS. LiCSBAS is python based an open-source package which is used for creating InSAR time series analysis. Line of sight cumulative displacement results are plotted as time series. It is aimed to examine the consistency between the SBAS results and the prism measurement results performed with the total station by comparing the height component and the 3D vectors. Ascending orbit and descending orbit line of sight results plotted to one graph to understand the effects of different orbits to results. As a result of this comparison, it was detected that the graphical trends were similar, although the amount of deformation between the results in the line of sight and the prism measurements differed depending on the area where the prisms are located, in the eastern region where the movement in the quarries is expected. The primary reason for the difference in the amount of deformation in both measurement techniques is thought to be the direct use of the height component in prismatic data while obtaining results in the line of sight in InSAR data.