Osmanlı dönemi Arap edebiyatında övgü
Praise in Arabic literature during the Ottoman period
- Tez No: 884472
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Arap edebiyatında Osmanlı dönemi, 9. Osmanlı padiĢahı ve aynı zamanda 88. Ġslam halifesi olan Yavuz Sultan Selim'in (1470-1520) 1516 yılında Suriye'ye ve 1517 yılında da Mısır'a giriĢiyle baĢlar. Bu dönem, 1802 yılında Fransızların Mısır'dan çıkarılmasını takiben Mehmet Ali PaĢa'nın 1805 yılında Bâbıâlî tarafından Mısır Valisi olarak tanınması ve Mısır'da hakimiyetini kurmasıyla sona erer. Arap edebiyatında Osmanlı dönemi terimi genellikle Mısır, Lübnan ve Suriye gibi bölgelerde kaleme alınan Arap edebiyatını ifade etmektedir. Bu çalıĢmada, önce oryantalist ve Arap entelektüellerin Osmanlı dönemi Arap edebiyatına bakıĢları değerlendirilecek, akabinde Arap edebiyatında övgü konusu ele alınıp Osmanlı sultanları ve devlet adamları için yazılan övgü Ģiirleri tespit edilip değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman period in Arabic literature begins with the entry of Yavuz Sultan Selim, the 9th Ottoman Sultan and 88th Islamic Caliph, into Syria in 1516, followed by his entrance into Egypt in 1517. This era continues until 1802, when the French were expelled from Egypt, leading to Mehmet Ali Pasha's recognition as the Governor of Egypt by the Bâbıâlî in 1805 and his establishment of control over the region. The term“Ottoman period in Arabic literature”generally refers to Arabic literature produced in regions such as Egypt, Lebanon, and Syria. In this study, the perspectives of Orientalists and Arab intellectuals on Ottoman period Arabic literature will first be evaluated. Subsequently, the theme of praise in Arabic literature will be addressed, and the poems of praise written for Ottoman sultans and state officials will be identified and analyzed.