Enes B. Mâlik hayatı ve şahsiyeti
- Tez No: 726075
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sahâbe neslinin önemli şahsiyetlerinden birisi de Enes b. Mâlik'tir. Annesinin Müslüman olmasıyla birlikte küçük yaşta Müslüman olmuştur. Enes, İslâmi bir terbiye üzerine yetişmiştir. Annesi Hz. Peygamber'e verecek hediyesi bulunmadığı için oğlu Enes'i takdim etmiştir. Bu andan itibaren Rasûlullah vefat edene kadar onun hizmetinde, terbiyesinde ve gözetiminde yetişmiştir. Bu anlamda Enes, Hz. Peygamber'in sözlerini işitmek, fiil ve davranışlarını kaydetmek hususunda başka hiçbir kimsenin mâlik olmayacağı geniş imkanlara sahip olmuştur. Hz. Peygamber'in vefatından sonra uzun müddet yaşayan Enes, gerek Rasûlullah'tan gerekse sahâbenin ileri gelenlerinden pek çok hadis rivayet etmiştir. Enes b. Mâlik, birçok savaşa iştirak etmiştir. Hz. Peygamber'in vefatından sonra dört halife döneminde de önemli görevlerde bulunmuştur. Hz. Ebû Bekir onu Bahreyn'e vergi tahsildarı olarak göndermiştir. Hz. Ömer devrinde daha çok ilimle meşgul olmuştur. Bu dönemde Basra'ya yerleşen Enes b. Mâlik, burada hadis ve fıkıh okutmuştur. Enes b. Mâlik, Haccâc b. Yusuf tarafından ağır cezalara mâruz kalmıştır. Hz. Peygamber'in duasına mazhar olan Enes, uzun bir müddet yaşadıktan sonra 93/712 senesinde Basra'da vefat etmiş ve buraya defnedilmiştir. Ölümünün ardından“Bu gün ilmin yarısı gitti”denilmek suretiyle ilme verdiği önem vurgulanmıştır. Hz. Peygamber'e bağlılığı ve O'nun sünnetini insanlara aktarmak için büyük gayret gösteren Enes b. Mâlik, sahâbe silsilesinin en son halkasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important personalities of Sahaba's generation is Anas b. Malik. He became a Muslim along with his mother when he was a small child. He was taught with Islamic education. His mother presented him to the Prophet (pbuh) for she did not have a present to give. From then on, he grew up in the sevice of the Prophet, received his education under the observation of the Prophet until his death. In this respect Anas had a lot of opportunities, which no one ever had, to listen to the words of the Prophet and to record his deeds and behaviors. Anas, who lived very long time after Prophet death, related too many hadith either from the Prophet or prominent Sahabas. Anas b. Malik participated in many battles. After the Prophet death, he had important duties during the period of Four Khalifas. Abu Bakr sent him to Bahrayn as a tax collector. He more engaged in Ulûm (İslamic Sciences) during Ömer's period. In that period Anas, who settled in Basra, teach hadit and fıkıh. He was subjected to severe punishments by Haccâc b. Yusuf. In 93/712, after living many years Anas, who had the blessing of the Prophet, died in Basra and wad buried here. Behind him, his attaching importance to the knowledge was emphasized by being told“today half of the knowledge has gone”. Anas, who was adherent of the Prophet and spent huge efforts to tell the Prophet's Sunna to the people, was the last last person of the Shaba's generation.