Obez ve metabolik sendromlu çocuk olguların izlemsonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of follow-up results of pediatric cases with obesity and metabolic syndrome
- Tez No: 815377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AYÇA CİMBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş-Amaç: Obezite çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek anormal yağ dokusu birikimi ile birçok yönden yaşam kalitesini bozan kronik inflamatuar bir durumdur. Metabolik sendrom (MS) obezitenin en önemli komplikasyonlarından birisidir. Obezite ve/veya MS tanısı ile izlenen çocuk hastaların izlem sonuçlarını inceleyerek MS ve komponentlerinin sıklığını, izlem sürecinde MS varlığındaki ve komponentlerindeki değişkenlikleri değerlendirmeyi amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmaya hastanemiz Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği'nde Aralık 2012 – Aralık 2021 tarihleri arasında takip edilen, 10-18 yaş arası obezite ve/veya MS tanılı hastalar ile fazla kilolu olup en az bir MS komponentine sahip ve izlem sürecinde obezite ve/veya MS tanısı alan 207 hasta dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kaydedildi. MS tanımı Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) kriterlerine göre yapıldı. Hastalar MS olmayan, değişken MS, insidental MS, persistan MS olarak gruplandırıldı. Bulgular: Çalışma grubunda izlem sürecinde obezite sıklığı %77.3'ten %89.7' ye, MS sıklığı %9.2'den %17.4'e yükseldi (%72.4 MS olmayan, %12.5 değişken MS, %9.7 insidental MS, %5.4 persistan MS). Persistan MS grubunda ortanca yaş diğer gruplardan daha yüksekti (p=0.002). Değişken MS grubunda izlem süresi, diğer gruplardan daha uzundu (p=0.005). Üçüncü ve dördüncü izlemdeki VKİ SDS persistan MS grubunda diğer gruplardan yüksek bulundu (p=0.019, p=0.01).
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is a chronic inflammatory condition that impairs quality of life in many ways with abnormal accumulation of adipose tissue that can cause various health problems. Metabolic syndrome (MS) is one of the most important complications of obesity. We aimed to evaluate the frequency of MS and its components, and the variability in the presence and components of MS during the follow-up period by examining the follow-up results of pediatric patients with obesity and/or MS diagnosis. Method: A total of 207 patients aged 10-18 years with obesity and/or MS, followed up in the Pediatric Endocrinology Department of our hospital between December 2012 and December 2021, along with patients who were overweight and had at least one MS component and were diagnosed with obesity and/or MS during the follow-up period were included. The files of the patients were scanned retrospectively and their demographic, clinical and laboratory characteristics were recorded. The definition of MS was made according to the International Diabetes Federation (IDF) criteria. Patients were grouped as never MS, variable MS, incidental MS and persistent MS. Results: In the study group, the prevalence of obesity increased from 77.3% to 89.7%, and the frequency of MS increased from 9.2% to 17.4% (72.4% non-MS, 12.5% variable MS, 9.7% incidental MS, 5.4% persistent MS) during the follow-up period. The median age was higher in the persistent MS group than in the other groups (p=0.005).