Toplumsal cinsiyet rolleri ve beden imajının medya aracılığıyla çocuklara sunumu: Netflix örneği
Presentation of social gender roles and body image to children through media: Netflix example
- Tez No: 726119
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AVCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Psychology, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Mevcut araştırmada, Netflix'te yayınlanan çizgi filmlerde toplumsal cinsiyet rolleri ve beden imajının sunumu ve okul öncesi çağındaki çocukların toplumsal cinsiyet rolleri ve beden imajına yönelik algılarına yansıması incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden olan durum çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Adana ili Çukurova ve Seyhan ilçelerinde bulunan ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olan özel veya resmi okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtlı olan 4-5 yaş aralığında bulunan 30 çocuk ve Netflix dijital platformunda yayınlanan 10 çizgi film oluşturmuştur. Araştırma da verilerin toplanmasında çizgi filmler için araştırmacılar tarafından hazırlanan çizgi filmleri belirleme formu ve çizgi film analiz formu kullanılmıştır. Katılımcı çocuklara çizgi filmlerde sunulan toplumsal cinsiyet rolleri ve beden imajı görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, çizgi film içeriklerinde beden imajına ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik mesajlar olduğu görülmüştür. Bu mesajlarla karakterler üzerinden hegomonik erkekliğin inşa edilerek ataerkil ideolojinin devem ettirildiği görülmüştür. Çizgi filmlerde androjen karakterlerin temsil edildiği görülmekle birlikte cinsiyetten arındırılmış bir dilin mümkün olduğu düşüncesini uyandırmıştır. Çizgi filmlerde iletilen ideal beden imajı ve ideal güzellik gibi mesajların çocukların beden imajlarına yönelik memnuniyetsizlik yaşamalarına neden olduğu görülmüştür. İdeal güzelliğin nedeninin cerrahi estetiğe ve kozmetik ürünlerine dayandırıldığı görülmektedir. Araştırma erken yaşlardan itibaren dijital-medya okuryazarlığının gerekliliğini öne çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, the presentation of gender roles and body image in cartoons broadcast on Netflix and its reflection on preschool children's perceptions of gender roles and body image were examined. The research was carried out as a case study, which is one of the qualitative research designs. The study group of the research consisted of 30 children between the ages of 4-5, registered in private or public pre-school education institutions in Adana province Çukurova and Seyhan districts in the 2020-2021 academic year, and 10 cartoons broadcast on the Netflix digital platform. In the research, the cartoons determination form and cartoon analysis form prepared by the researchers for cartoons were used in the collection of data. Gender roles and body image interviews presented in cartoons were conducted with the participating children. According to the results of the research, it has been seen that there are messages about body image and gender roles in cartoon content. With these messages, it has been seen that the patriarchal ideology is maintained by building hegemonic masculinity through the characters. Although it is seen that androgynous characters are represented in cartoons, it has awakened the idea that a gender-free language is possible. It has been observed that messages such as ideal body image and ideal beauty conveyed in cartoons cause children to experience dissatisfaction with their body images. It has been seen that the reason for ideal beauty is based on surgical aesthetics and cosmetic products. The research has highlighted the necessity of digital-media literacy from an early age.