Medyada kadın asker temsilinin toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesi
Representation of female soldiers in media in context of gender
- Tez No: 579800
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kurumların toplumsal cinsiyet kalıplarını yeniden üreten mekanizmalar olması bağlamında Türk toplumunda ordu kültürü, sosyo-kültürel yapıyı, yaşam şeklini ve anlayış örüntülerini biçimlendiren bir özelliğe sahiptir. Ordu ve silahlı kuvvetler genelde maskülen bir alan ve askerlik erkek mesleği olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle çalışmada toplumsal cinsiyet örüntülerinin en keskin hissedildiği, erkekliğin yeniden inşa edildiği ve yeniden üretildiği bir alan olması nedeniyle Türk ordusunda görev alan kadın askerler ele alınmıştır. Kadının toplum içindeki yeri ve geleneksel rolüne ilişkin tanımlamaların rahatça gözlemlenebildiği medya, kadının toplumsal cinsiyetinin analiz edilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu sebeple çalışmada medya toplumsal gerçekliği yansıtan önemli bir araç olduğu için, medyada toplumsal cinsiyet temsili kadın askerlerin medyada yer alma biçimleri üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmada, medyada kadın askerlerin temsilinde kadınların genel olarak maskülen bir iş olarak görülen ve zor olan askerlik mesleğini layıkıyla yerine getirdikleri vurgusu yapılmakla birlikte kadına atfedilen toplumsal cinsiyet rolleri olan iyi ve fedakâr anne ve eş olma rolleri üzerinde durularak üstü kapalı da olsa toplumsal cinsiyet ayrımcılığının yapılmaya devam edildiği ve kadınların profesyonel anlamda askerlik yapmasının sıra dışı bir olaymış gibi gösterilmeye çalışıldığı, kadının asker kimliğiyle yüceltildiği, diğer yandan da medyanın toplumsal cinsiyet örüntülerini yeniden ürettiği, cinsiyetçi bir dil kullandığı iddia edilmektedir. Çalışmanın amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli kadın subay ve astsubayların medyada temsil ediliş biçimlerinin toplumsal cinsiyet bağlamında incelenmesidir. Ataerkil ideolojiler tarafından meydana getirildiği düşünülen kadının toplumsal konumunun ve bu çerçevede kurgulanan imajının yazılı ve görsel medyada kadın askerler ile ilgili yapılan haber ve röportajlar aracılığıyla detaylı bir incelemesinin yapılacağı çalışmada medyanın toplumsal cinsiyet örüntülerini yeniden üreten önemli bir araç olduğunun gösterilmesi amaçlanmaktadır. Tez için öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Sonrasında yazılı ve görsel medyada kadın askerler ile ilgili yer alan haber ve röportajlar incelenerek medya metinlerinin içerik çözümlemesi yapılmıştır. Kadın askerlerin toplumsal cinsiyet bağlamında nasıl temsil edildikleri, medyanın kadın askerler ile ilgili yapılan haber ve röportajlarda cinsiyetçi bir dil kullanıp kullanmadığı ortaya konulmuştur. Haber ve röportajlar (random) örnekleme yöntemi (rastgele/tesadüfî örnekleme) ile seçilmiştir. Elde edilen sonuçlar çözümlenip analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the context of the mechamism that reproduce the gender patterns constantly, the army culture has a feature that shapes the socio-cultural structure, life style and the patterns of understanding. The army and the armed forces are generally regarded as a masculine field and a male profession. Therefore, this study focus on women soldiers in the Turkish Army, where masculinity is rebuilt and reproduced repeatedly and the gender patterns are felt most deeply. Media is a stage where women can be easily observed in terms of their place and traditional role in society, and it plays an important role in analyzing the gender roles of women. Also media has an important role that reflects social reality. As a result, in media it is emphasized that women fulfill the military profession that described as a“sacred”and“difficult”work, which is generally seen as a masculine area. However it is seen that gender discrimination continues to be made even though it is covered by focusing on the roles of gender roles assigned to women as self-sacrificing parents and being a good wife. Also it is claimed that women are tried to be shown as an extraordinary being in the professional way, that the woman is glorified by her military identity while the media reproduces gender patterns and uses a sexist language. The aim of the study is to reveal the representation of the female military officers and military sergeants who serve for the Turkish Armed Forces in the context of gender. For this purpose, it is aimed to show that the media is an important instrument for the reproduction of gender patterns in the study where the social position of the woman thought to be created by patriarchal ideologies and the image of the woman constructed in this context through a news and interview about women soldiers in written and visual media. Firstly, related literature has been reviewed. After that, the content and discourse analysis of the media texts were made by examining the news and interviews about the female soldiers in the written and visual media. These linguistic examinations of randomly selected news and interviews about women soldiers let us know about how women are represented in the context of gender, whether the media uses a sexist language