Devlet başkanlarının düzenleme yetkisi
Regulatory power of the presidents
  1. Tez No: 726125
  2. Yazar: DITAR KABASHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Devlet başkanlarının düzenlemelerinin hukuki rejiminin doğru anlaşılabilmesi mukayeseli hukuka başvurulmasını gerektirir. Zira devlet başkanlarının en yaygın düzenleme biçimi olan kararname yetkisi, ağırlıklı olarak başkanlık hükümet sistemini benimseyen ülkelerde uygulanırken, yarı-başkanlık sisteminde de uygulama alanı bulmaktadır. Bu çalışmada muhtelif örnekler ışığında devlet başkanlarının düzenleme yetkisinin gelişim süreci çözümlenmeye çalışılmıştır. Asli ve özerk olmanın yanı sıra olağanüstü hallerde kanun gücünde düzenleme yapılmasına da olanak veren bu yetki, beraberinde getirdiği anayasal sınırlarla birlikte ele alınmıştır. Devlet başkanlarının güçlü düzenleme yetkisinin yönetim istikrarı getireceği savına mukabil demokratik istikrara ve hukuk devletine etkisi ehemmiyet arz etmektedir. Devlet başkanlarının etkin düzenleyici işlemlerinin yürütmenin yasama ile münasebetini nasıl etkilediği tartışmalı olmakla birlikte kuvvetler ayrılığı anlayışının pratikte farklı anlamlara evirildiği tespit edilmiştir. Yürütmenin geniş düzenleme yetkileriyle teçhiz edilmesinin denge ve denetim mekanizmasını olumsuz yönde etkileyeceği ve bundan mütevellit yasama organını fiilen işlevsizleştirme sonucunu doğurabileceği mukayeseli veriler temelinde ifade edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
A correct understanding on the legal regime of the presidents' regulations requires reference to comparative law. Because the most common form of regulation of presidencies, the decree authority is predominantly applied in countries that have adopted the presidential system of government, but also applied in the semi-presidential system. The aim of this study is, in the light of various examples, to explain the development process of the presidents' regulatory power. This principal and autonomous authority, which also enables statutory regulations in a state of emergency, was examined together with the accompaniyng constitutional limitations thereto. Despite the argument that the strong regulatory power of the presidents will bring governmental stability, its effect on democratic stability and the rule of law is important. Although it is questioned how the effective regulatory actions of the presidents affect the executive relations with the legislature, it has been determined that the understanding of separation of powers has evolved into different meanings in practice. It can be stated on the basis of comparative data that equipping the executive with wide regulatory powers will adversely affect the balance and control mechanism, and consequently may result in the de facto dysfunction of the legislature.