Suriyeli öğrencilere matematik eğitimi veren öğretmenlerin karşılaştıkları zorluklar
Challenges faced by teachers who teach mathematics to Syrian students
- Tez No: 726144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BİNDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ülkelerinde başlayan iç savaş nedeniyle Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesi Suriyeli sığınmacıların göç dalgasının etkisi altında kalmıştır. Geçici koruma statüsü altında bulunan Suriyeli göçmenlerin yaşadıkları topluma ve içinde bulundukları ülkeye adaptasyonlarını sağlayacak en önemli anahtarlardan biri de eğitimdir. Yaklaşık olarak on yıldır ülkemizin eğitim sistemi içinde yer alan Suriyeli göçmenlerin Türk eğitim sistemine en hızlı ve en sağlıklı şekilde dahil olması gerek topluma uyumlarının sağlanması gerekse ülkenin kalkınması ve refahı için önem arz etmektedir. Türk eğitim sisteminin bir parçası haline gelen Suriyeli göçmen öğrencilerle ilgili alan yazında en çok rastlanan çalışmalar; dil sorunu, topluma ve okula adaptasyon, davranış ve uyum sorunları gibi konu başlıklarında yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada Suriyeli öğrencilere eğitim veren matematik öğretmenlerinin karşılaştıkları zorluklar ele alınmıştır. Çalışma grubu 2020-2021 eğitim – öğretim yılında Gaziantep ilinde Suriyeli öğrencilerin çoğunlukta bulunduğu 9 farklı ortaokulda görev yapan 15 matematik öğretmenidir. Çalışmada verilerin toplanması için 7 adet açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, verilerin analizi ise nitel araştırma yöntemlerinde betimsel içerik analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda Suriyeli öğrencilerin hala dil probleminin devam ettiği görülmüştür. Soyut konular, problem durumları ve uzun (yeni nesil) soru tarzlarında Suriyeli öğrencilerin zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Buna karşılık evrensel matematik dilinin ve işlemlerin fazla olduğu durumlarda diğer derslere nazaran Suriyeli öğrencilerin başarılı oldukları belirlenmiştir. Matematik öğretmenlerine göre Suriyeli öğrencilere eğitim verirken karşılaşılan diğer zorlukların başında, kullanışlı olmayan ders kitapları ve kalabalık sınıflar gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the civil war that started in their countries, many countries of the world, especially Turkey, have been under the influence of the migration wave of Syrian refugees. Education is one of the most important keys that will enable Syrian immigrants under temporary protection status to adapt to the society they live in and the country they live in. Syrian immigrants have been in the education system of our country for about ten years. Inclusion of immigrants in the Turkish education system in the fastest and healthiest way is important both for their integration into society and for the welfare of the country. The most common studies in the literature on Syrian immigrant students who have become a part of the Turkish education system; It focuses on topics such as language problem, adaptation to society and school, behaviour and adaptation problems. In this study, the difficulties faced by mathematics teachers who teach Syrian students are discussed. The working group consists of 15 mathematics teachers working in 9 different secondary schools in Gaziantep in the 2020-2021 academic year, where Syrian students are the majority. In the study, a semi-structured interview form consisting of 7 open-ended questions was used to collect the data, and the analysis of the data was made with descriptive content analysis in qualitative research methods. As a result of the research, it was seen that the language problem of Syrian students still continued. It has been determined that Syrian students have difficulties in abstract topics, problem situations and long (new generation) question styles. On the other hand, it has been determined that Syrian students are successful when compared to other courses in cases where the universal mathematical language and operations are more. According to mathematics teachers, unusable textbooks and crowded classrooms are among the other difficulties encountered while teaching Syrian students.