Kaplanmış agregaların hafif beton üretiminde kullanabilirliği
Usability of coated aggregates in lightweight concrete production
  1. Tez No: 726145
  2. Yazar: TURGAY GÖNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde, beton yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesi olup beton üretiminde toplam hacmin %60-75'ini agregalar oluşturmaktadır. Hafif beton üretebilmenin yollarından biri, beton içerisinde kullanılan agregaların hafif agrega olarak tercih edilmesidir. Bu yolla doğal veya yapay hafif agregaların beton içerisinde tercih edilip düşük yoğunluk ve ısı yalıtımı gibi amaçlarla hafif beton üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz, özellikle pomza kaynakları açısından büyük potansiyele sahip olsa da hafif beton üretimi ve kullanımı açısından günümüzde hala istenilen seviyeye ulaşılamamıştır. Hafif betonların üretiminde kullanılan doğal hafif agregaların en temel özellikleri, iç yapılarının yüksek oranda boşluklu oluşu ve çimento ile yeterli aderansı sağlayabilecek bir yapıda olmalarıdır. Bu çalışmada, Kayseri-Talas yöresine ait pomza, agregası dört farklı su/bağlayıcı oranına sahip çimento hamuru ile kaplanmıştır. Kaplanmış agregaların temel fiziksel ve mekanik özellikleri incelenerek taşıyıcı hafif beton üretiminde kullanılmıştır. Kaplanmış ve kaplanmamış pomza agregalar kullanılarak üretilen taşıyıcı hafif betonlara basınç dayanımı, çekme dayanımı, eğilme dayanımı ve elastisite modülü tayini deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre kaplanmış pomza agregalar kullanılarak üretilen taşıyıcı hafif betonların bütün değerlerinde önemli derecede iyileşmeler ve artışların meydana geldiği tespit edilmiştir. Böylece çimento hamuru ile kaplanmış pomza agregaların taşıyıcı hafif beton üretiminde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, concrete is a widely used building material, and aggregates constitute 60-75% of the total volume in concrete production. One of the ways to produce lightweight concrete is to prefer lightweight aggregates in concrete production. In this way, natural or artificial lightweight aggregates are preferred in concretes aiming at low density and thermal insulation. Although our country has great potential, especially regarding pumice resources, the desired level has not been reached today in the production and usage of lightweight concrete. The essential features of natural lightweight aggregates used in the production of lightweight concrete are that their internal structures are highly porous and have a structure that can provide sufficient adherence with cement paste. In this study, the pumice aggregate belonging to the Kayseri-Talas region was coated with cement paste having four different water/binder ratios. The coated aggregates' basic physical and mechanical properties were examined, and they were used to produce structural lightweight concretes. Compressive strength, tensile strength, flexural strength, and modulus of elasticity tests were carried out on lightweight carrier concrete including coated and uncoated pumice aggregates. According to the test results, it was determined that there were significant improvements and increases in all values of the lightweight concrete produced using coated pumice aggregates. Thus, it has been determined that pumice aggregates coated with cement paste can be used in the production of structural lightweight concrete.