Uluslararası yatırım andlaşmalarının yorumlanması
The interpretation of international investment treaties
- Tez No: 726176
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Günümüzde sayısı 3.000'i aşmış olan uluslararası yatırım andlaşmaları, uluslararası kamu hukukuna tabi olmakla birlikte, diğer uluslararası andlaşma türlerinden daha özgün bir yapıya sahiptir. Yatırım andlaşmaları, yatırımcılara çok geniş maddi haklar tanımaktadır. Ayrıca uyuşmazlıkların, yatırımcı ve ev sahibi devlet arasında yatırım tahkimi usulü ile çözülmesine imkan sağlamaktadır. Bu andlaşmalarda, kavramlar ve maddeler çok genel ve belirsizdir. Bu da yorumu zorlaştırır ve yatırım tahkimi mahkemelerine geniş takdir yetkisi verir. Yatırım andlaşmalarının yorumuna dair zorluklar, diğer uluslararası andlaşma türleriyle kıyaslanamayacak kadar çoktur. Ayrıca, yatırım tahkiminde yatırım andlaşmalarının yorumlanmasına ilişkin önemli sorunlar vardır. Bu sorunlar ise esasen, uluslararası hukuktaki yorum kurallarının (Viyana Andlaşmalar Hukuku Sözleşmesi'nin 31. ve 32. maddeleri) tamamıyla uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. Dahası, genel yorum kuralı olan 31. maddenin unsurlarının uygulanmasında izlenen yöntem farklılıkları, önemli yorum sorunlarına yol açmaktadır. Tüm bu nedenlerin birleşmesi, yatırım hukukunu“istikrarsız kararlar”,“bölünmüşlük”, ve“çözümsüzlük”kavramlarıyla özdeşleştirmektedir. Ayrıca, yatırım tahkiminin meşruiyetini sorgulanır hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
International investment treaties, the number of which has exceeded 3.000 today, have a more unique structure than other types of international treaties, although they are governed by public international law. Investment treaties provide broad substantial rights to investors. It also enables disputes to be resolved between the investor and the host state through investment arbitration. In these treaties, the terms and articles are very general and vague. This makes interpretation difficult and gives investment arbitration courts wide discretion. The difficulties in the interpretation of investment treaties are incomparable with other types of international treaties. In addition, there are significant problems with the interpretation of investment treaties in investment arbitration. These problems are mainly due to the fact that the interpretation rules in international law (Articles 31 and 32 of the Vienna Convention on the Law of Treaties) are not fully implemented. Moreover, the differences in the method followed in the application of the elements of Article 31, which is the general interpretation rule, cause significant interpretation problems. The combination of all these reasons identifies investment law with the concepts of“inconsistent decisions”,“fragmentation”and“insolvency”. It also makes the legitimacy of investment arbitration questionable.