A study on the impact of risk management practices on the performance of financial organizations in Nigeria
Risk yönetimi uygulamalarının Nijerya'daki finansal kuruluşların performansı üzerindeki etkisi üzerine bir çalışma
- Tez No: 891997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZİN AÇIK TAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bankacılık sektörü, finansal performans ve istikrara yönelik riskleri tanımlamak, değerlendirmek ve azaltmak için risk yönetimine bağlıdır. Nijerya bankacılık sektörünün genişlemesi ve çeşitli zorluklarla karşılaşması, risk yönetimini ticari bankalar için birincil öncelik haline getirdi. Bu çalışma, risk yönetimi yaklaşımlarının Nijerya'nın en büyük beş ticari bankasının (Zenith Bank, GT Bank, UBA, FBN ve Access Bank) 2013'ten 2023'e kadar finansal performansını nasıl etkilediğini inceliyor. Niceliksel çalışma, seçilen bankaların finansal kaynaklarından elde edilen ikincil verilere dayanıyor. Başvurular. Risk yönetimi stratejileri (sermaye yeterliliği, varlık kalitesi, likidite ve banka büyüklüğü) ve finansal performans (varlık getirisi), korelasyon ve çoklu regresyon analizi gibi tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistiksel yaklaşımlar kullanılarak araştırıldı. Çalışmanın bulguları, sermaye yeterliliği ve likiditenin aktif getirisi (ROA) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif etkilere sahip olduğunu ortaya koyuyor; bu da daha güçlü sermaye pozisyonlarına ve daha yüksek likidite seviyelerine sahip bankaların daha iyi finansal performansa sahip olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Banka büyüklüğünün aynı zamanda ROA üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif etkisi vardır; bu, daha büyük bankaların ölçek ekonomilerinden yararlanma eğiliminde olduklarını ve küçük bankalara göre daha iyi kârlılığa sahip olduklarını göstermektedir. Ancak aktif kalitesinin ROA üzerindeki etkisi pozitif ancak istatistiksel olarak anlamsızdır; bu da kredi riski yönetiminin banka karlılığı üzerindeki etkisinin diğer risk yönetimi uygulamalarına göre daha az belirgin olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma aynı zamanda seçilen bankaların çalışma dönemi boyunca farklı düzeylerde risk yönetimi uygulamalarına ve finansal performansa sahip olduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking industry depends on risk management to identify, assess, and mitigate risks to financial performance and stability. The Nigerian banking sector has expanded and encountered several challenges, making risk management a primary priority for commercial banks. This study looks at how risk management approaches impact the financial performance of Nigeria's top five commercial banks—Zenith Bank, GT Bank, UBA, FBN, and Access Bank—from 2013 to 2023. The quantitative study relies on secondary data from selected banks' financial filings. Risk management strategies (capital sufficiency, asset quality, liquidity, and bank size) and financial performance (return on assets) were investigated using descriptive and inferential statistical approaches, such as correlation and multiple regression analysis. The findings of the study reveal that capital adequacy and liquidity have statistically significant positive effects on return on assets (ROA), suggesting that banks with stronger capital positions and higher liquidity levels tend to have better financial performance. Bank size also has a statistically significant positive effect on ROA, indicating that larger banks tend to benefit from economies of scale and have better profitability than smaller banks. However, the impact of asset quality on ROA is positive but statistically insignificant, suggesting that the effect of credit risk management on bank profitability may be less pronounced than other risk management practices. The study also finds that the selected banks have varying levels of risk management practices and financial performance over the study period.