Kırgız milli oyunları
Kyrgyz folk games
- Tez No: 726200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZHYLDYZ ISMAILOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Oyunlar, geçmişten günümüze dek eğlence kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptir. Oyun hem çocukların hem de yetişkinlerin güzel vakit geçirmelerini sağlayan bir etkendir. Oyun, eğlenmenin yanında ödülü, cezayı, iletişim kurmayı, birlik ve beraberlik sağlamayı öğrenmesi açısından da önemli bir yer teşkil eder. Bu sebeple oynanan oyunlarla beraber yaşama yönelik pek çok şeyi de hayatlarına geçirmiş olurlar. Kırgız Türkleri, Türk topluluklarında eskiden bu yana hem çocuğu hem de oyunu hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olarak kabul etmişlerdir. Oyun, Kırgızlarda göçebe yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olarak her zaman ön plana çıkmıştır. Oyunu oynamak, yaşatmak için birtakım gösterilere ve farklı uygulamalara başvurulmuştur. Böylelikle oyun, Kırgızlar arasında sosyal hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak varlığını sürdürmüştür. Pek çok baskıya maruz kalan Kırgız Türkleri için oyun, yalnızca yaşamın bir parçası olarak görülmemiş, aynı zamanda da milletin geleceği olarak öngörülmüştür. Kırgız Türklerinde çocuk oyunları, onların geleneklerini ve göreneklerini yansıtır. Kırgız oyunları: gençleri savaşa hazırlamak, onları terbiye etmek, boş vakitlerini değerlendirmede çok büyük önemi vardır. Çocuk küçük yaştan itibaren ata binmeyi, yay çekmeyi, kılıç atmayı öğrenir. Ayrıca Kırgız Türkleri kendi yaşam biçimlerine, doğasına uygun olarak oyunlar oynamışlardır. Kırgızlar göçebe Türklerdir ve oynadıkları oyunlarda göçebe ve savaşçı hayatını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Games have an important place in the entertainment culture from past to present. Play is a factor that allows both children and adults to have a good time. In addition to having fun, the game also has an important place in terms of learning reward, punishment, communication, unity and solidarity. For this reason, along with the games played, they have also experienced many things related to life. Kyrgyz Turks have accepted both children and games as an indispensable part of their lives in all Turkish communities since ancient times. The game has always come to the fore as an indispensable element of the nomadic life of the Kyrgyz. Some demonstrations and different practices were used to play the game and keep it alive. Thus, the game continued to exist as an indispensable part of social life among the Kyrgyz. For the Kyrgyz Turks, who were subjected too much oppression; the game was not only seen as a part of life, but also envisioned as the future of the nation. Children's games in Kyrgyz Turks reflect their traditions and customs. Kyrgyz games are of great importance in preparing young people for war, educating them, and using their spare time. The child learns to ride a horse, draw a bow and throw a sword from an early age. In addition, Kyrgyz Turks played games in accordance with their lifestyle and nature. The Kyrgyz are nomadic Turks and the plays they play reflect their nomadic and warrior life.