Bir sağlık kuruluşunda kayropraktik tedaviye başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients applying for chiropractic treatment in A HEALTH care facility
- Tez No: 726279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada bir sağlık kuruluşunda kayropraktik tedaviye başvuran hastaların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ana problemini ''bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu değişkenleri ile Kayropraktik tedavi yöntemi arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık ve ilişki var mıdır? Çalışma, nicel temelli araştırma yöntemi kullanılarak betimsel nitelik taşıyan ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 20'si kadın, 30'u erkek olmak üzere toplam 50 kişi dahil edilmiştir. Cinsiyet değişkeni ile ağrı düzeyleri durumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farlılık tespit edilememiştir. Yaş ile ağrı düzeyleri arasında düşük düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Katılımcıların eğitim durumları ile ilk seans öncesi Kayropraktik tedavi hakkında bilgi sahibi olma durumları ve ilk seans öncesi tedavinin olası reaksiyonları hakkında bilgi sahibi olma durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşma tespit edilmiştir. Kayropraktik tedavinin faydalarının durumları ile Kayropraktik tedavi sonrası yan etki ve şikâyet durumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı, orta düzeyde, negatif yönde ilişki tespit edilmiştir. Kayropraktik tedavi sonrası yan etki ve şikâyetleri ile tedavinin olası olumlu-olumsuz yan etkileri hakkında bilgilendirilme, tedavi ücretinin belirtilmesi, Kayropraktik uzmanı ile olan ilk görüşmenin ne kadar süreceği, ilk görüşmede onam formunun doldurulması hakkında bilgi ve eğer var ise beni takip eden diğer doktorum ile iletişim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the patients who applied for chiropractic treatment in a health institution. The main problem of the study was "Is there a statistically significant difference and relationship between the variables of individuals' gender, age, education status and chiropractic treatment method? The study was carried out with a descriptive relational survey model using quantitative-based research method. A total of 50 people, 20 women and 30 men, were included in the study. No statistically significant difference was found between the gender variable and pain levels. A low, positive and significant relationship was found between age and pain levels. A statistically significant difference was found between the education levels of the participants and their knowledge of chiropractic treatment before the first session and their knowledge of possible reactions to the treatment before the first session. A statistically significant, moderate, negative relationship was found between the benefits of chiropractic treatment and the side effects and complaints after chiropractic treatment. A statistically significant and positive relationship was found between the informing about the side effects and complaints after chiropractic treatment and possible positive and negative side effects of the treatment, specifying the treatment cost, information about how long the first meeting with the chiropractor will take, filling out the consent form at the first meeting, and communication with other doctors, if any.