Tiroid fonksiyon bozukluklarında psikolojik belirtilerin incelenmesi
Examination of pysichological symptoms in tyroid functional disorders
  1. Tez No: 726310
  2. Yazar: MEHMET KESKİN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DUYGU YENGİL TACİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Tiroid fonksiyon bozukluğu, tüm dünyada özellikle kadınlarda yaygın görülen bir endokrin bozukluktur. Tiroid fonksiyon bozukluklarının fiziksel ve ruhsal sağlığı bozarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği çalışmalarda gösterilmiştir. Literatürde tiroid disfonksiyonları ile psikiyatrik belirtiler arasındaki ilişki hem hipotiroidi hem de hipertiroidi vakalarında gösterilmiştir. Hipertiroidizmde daha çok anksiyete, disfori, duygusal labilite görülürken, hipotiroidide ise daha çok depresyon, hafıza bozuklukları, somatik yakınmalar sık görülmektedir. Biz de çalışmamızda tiroid fonksiyon bozukluklarında görülebilen psikolojik belirtileri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.02.2022-15.03.2022 tarihleri arasında Ankara Elmadağ 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi, 0609002 ve 0609004 nolu birimlere kayıtlı, tiroid fonksiyon bozukluğu tanısı olan 18-65 yaş arası 392 kişi katıldı. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ile SCL-90-R psikolojik belirti tarama testi yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Araştırma sırasında toplanan veriler, IBM SPSS 25.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid dysfunction is a common condition all over the world, especially in women. It has been shown that thyroid dysfunctions affect the quality of life negatively by impairing physical and mental health. In the literature, the relationship between thyroid dysfunctions and psychiatric symptoms has been shown in both hypothyroid and hyperthyroid cases. While anxiety, dysphoria and emotional lability are seen more in hyperthyroidism, depression, memory disorders and somatic complaints are more common in hypothyroidism. In our study, we aimed to examine the effect of thyroid dysfunction on psychological symptoms. Material and Methods: The study was carried out in Ankara Elmadağ No. 3 Family Health Center between 01.10.2019–15.02.2022. A questionnaire was applied to patients aged between 18-65 years old and newly diagnosed, who were registered to units 0609002 and 0609004 and applied to this FHC for service, approved the study, and 392 people participated in the study. After questioning the participants' sociodemographic information, habits and disease history, it was aimed to measure the psychological symptoms of the patients by using the SCL-90-R scale. The data collected during the research were evaluated with the IBM SPSS 25.0 program. A p value of