Gebe kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarının araştırılması
Evaluation of sexual dysfunctions in pregnant women
  1. Tez No: 531663
  2. Yazar: KIVILCIM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ EVŞEN ÇAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalında, etik kurulundan onay alınarak yapılmış prospektif kesitsel bir araştırmadır. Çalışmada gebelikte cinsel fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda riskli gebeler (gebeliği sırasında diabet, hipertansiyon, tiroid fonksiyon bozukluğu gibi hastalıkları bulunan), sağlıklı gebeler (gebelik öncesinde veya gebeliği sırasında herhangi bir hastalık saptanmayan) ve reprodüktif (doğurgan) yaşta, sağlıklı ve gebe olmayan kadınların cinsel fonksiyon skorları ve depresyon skorları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın gebe evrenini 11 Şubat–11 Eylül 2018 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum perinatoloji bölümüne başvuran gebeler oluşturmuş olup, gebe olmayan evreni ise jinekoloji polikliniğine başvuran veya Mersin Üniversitesi Tıp fakültesinde çalışan kişiler oluşturmaktadır. Belirtilen dönemdeki kişilerle ön görüşme yapılarak araştırmaya katılmak isteyen ve dahil olma kriterlerini sağlayan kişiler çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma için gerekli verileri toplama amacı ile üç form kullanılmıştır. Katılımcıların rızaları alındıktan sonra, sosyo-demografik özellikler ve gebelik öyküleri araştırmacı ve katılımcının yüz yüze görüşme tekniği ile doldurulmuştur. Female Sexual Function Index (FSFI, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kişiler tarafından uygun ortamda doldurulup araştırmacıya teslim edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a prospective cross-sectional research at Mersin University Medicine Faculty Gynecology and Obstetrics Department carried out with the approval of the ethics committee. In this study we aimed to evaluate sexual disfunction during pregnancy. Sexual function score and depression scores of high-risk pregnant women (hypertesion, diabetes and thyroid dysfunction during pregnancy), healthy pregnant women (no diseases determined before or during pregnancy) and healthy non-pregnant women at reproductive age were compared. This study was conducted between febuary 11 th of 2018 and september 11 th of 2018 with the pregnant population from patients admitted at Mersin University Medicine Faculty Gynecology and Obstetrics Department perinatology polyclinic and non-pregnant population from the patients admitted at gynecology polyclinic and the staff of the Mersin University Medicine Faculty. During the period mentioned, pre-interviews have been performed and the individuals who matched the criteria of inclusion and volunteer to participate in the study were included. Three forms were used to collect the data. Subsequently to the consents of the participant women have been acquired, the socio-demographic characteristics and pregnancy histories were filled out by face to face interview technique. Female Sexual Function Index (FSFI) and Beck Depression Index (BDI) were filled by the participants in a suitable environment and handed to the researcher.