Birinci basamak başvurularında pandemi etkisi: Bir aile hekimliği birimi örneği
Pandemic effect on first step aplications: Example of a family unit
- Tez No: 726309
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: COVID-19 pandemisi, hastaların rutin kontrollerinin ve tarama programlarının aksamasına neden olmuştur. Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuruların bu dönemde azaldığı daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında hastaların kolaylıkla erişebildiği Aile hekimliği başvurularına pandeminin etkisi araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Batıkent 1 nolu Aile Sağlığı Merkezi, 0625047 nolu birime 2237 kişi kayıtlıdır. Birime 11.03.2019-10.03.2020 tarihlerinde 4858 başvuru; 11.03.2020-10.03.2021 tarihleri arasında ise 4804 başvuru yapılmıştır. Aile Hekimliği birimine yapılan tüm başvuru ve işlemler Hızır Aile Hekimliği Yönetim Bilişim Sistemine kaydedilmiştir. Bu iki döneme ait kayıtlarda bulunan tanı, tedavi, çocuk aşılama, yetişkin aşılama, toplum tabanlı kanser taraması, 15-49 kadın izlemi, aile planlaması, tek hekim raporları retrospektif olarak değerlendirildi. Araştırma sırasında toplanan verilerin istatistiksel analizi IBM-SPSS 24.0 programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The COVID-19 pandemic has caused patients' routine checks and screening programs to be disrupted. It has been shown in previous studies that applications to primary health care institutions decreased during this period. In our study, it was intended to investigate the impact of the pandemic on family medicine applications that patients can easily access at the point of delivery of preventive and therapeutic health services. Material and Methods: 2237 people are registered in The Family Health Center No. 1, 0625047. 4858 applications to the unit on 11.03.2019-10.03.2020; Between 11.03.2020-10.03.2021, 4804 applications were submitted. All applications and procedures made to the Family Medicine unit have been registered in the Velocity Family Medicine Management Information System. Diagnosis, treatment, child vaccination, adult vaccination, community-based cancer screening, 15-49 female follow-up, family planning, single physician reports were retrospectively evaluated in the records of these two periods. Statistical analysis of the data collected during the research was carried out with the IBM-SPSS 24.0 program.