Paklitaksel-karboplatin tedavisi alan epitelyal over kanserli hastaların tedavi öncesi PNI (prognostic nutritional ındex) değerinin kemoterapi toksisitesi ile ilişkisi
The relationship between pre-treatment PNI (prognostic nutritional index) value and chemotherapy toxicity in epithelial ovarian cancer patients receiving paclitaxel-carboplatin treatment
  1. Tez No: 726319
  2. Yazar: SEÇİL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Epitelyal over kanserinin tedavisinde klasik olarak uygulanan primer sitoredüktif cerrahi sonrası 6 kür platin bazlı kemoterapi sürecinde en önemli sorunlardan biri ilaçlara bağlı gelişen toksisitelerdir. Çalışmamızda kemoterapi öncesi bakılan PNI(Prognostic Nutritional Index) değerinin, kemoterapi esnasında oluşan toksisitelerle ilişkisi araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Aralık 2010 ve Aralık 2020 tarihleri arasında epitelyal over kanseri nedeniyle primer cerrahi sonrası 6 kür karboplatin/paklitaksel tedavisi alan hastalar taranarak çalışmaya; 158 hasta dahil edildi ve hastaların medikal kayıtları, kemoterapi takip formları tarandı. İstatiksel analizler için SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanıldı. Hastalarda toksisiteyi belirlemek için PNI cut-off değeri 34,1 olarak hesaplandı ve hastalar iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Bulgular: Cut-off değerine göre iki grubun yaş, vki(vücut kitle indeksi) ve ek medikal durumları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: One of the most challenging problems in the process of platinum-based chemotherapy after primary cytoreductive surgery, which is conventionally applied in the treatment of epithelial ovarian cancer, is drug-related toxicities. In our study, the relationship between PNI (Prognostic Nutritional Index) value checked before chemotherapy and toxicities occurring during chemotherapy was investigated. Material and Method: Our study was conducted by screening patients who received 6 cycles of carboplatin / paclitaxel treatment after primary surgery for epithelial ovarian cancer between December 2010 and December 2020 at the University of Health Sciences Etlik Zubeyde Hanim Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital; 158 patients were included and their medical records and chemotherapy follow-up forms were scanned. SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences) was used for statistical analysis. PNI cut-off value was calculated as 34.1 to determine toxicity in patients and the patients were evaluated by dividing them into two groups. Results: Age, BMI (body mass index) and additional medical status of the two groups were similar according to the cut-off value.