Endometrioma ve non-endometriotik benign ovaryan kist tanısı alan olgularda hematolojik inflamatuvar markerların karşılaştırılması
Comparison of hematological inflammatory markers in patients with endometrioma and non-endometriotic benign ovarian cysts
  1. Tez No: 726318
  2. Yazar: ARİFE AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üreme Tıbbı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş-Amaç: Günümüzde endometriozis kronik inflamatuvar bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada endometriomalar ile non-endometriotik benign ovaryan kistleri (NonE-K'ler) karşılaştırılarak preoperatif ve postoperatif dönemdeki inflamatuvar cevaptaki farklılığı ve hematolojik inflamatuvar markerların endometriomanın evresi ve over rezervine etkilerini öngörmedeki yerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 2010 ve 2021 yılları arasında, laparoskopik kistektomi olan tüm hastalar retrospektif olarak değerlendirilerek olgular endometrioma (n=116) ve NonE-K (n=125) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki grubun demografik ve jinekolojik özellikleri, lezyonun lokalizasyonu ve büyüklüğü, preoperatif serum FSH (Folikül Stimüle Edici Hormon), AMH (Antimullarian Hormon), CA(Karsinojenik antijeni)-125 değerleri, preoperatif ve postoperatif 6.saatteki lökosit sayısı (WBC), eritrosit dağılım genişliği (RDW), nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR) başta olmak üzere diğer hemogram değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayrıca hematolojik inflamatuvar markerlar için kesme değerleri hesaplandı. Bulgular: Endometriomalarda ortalama yaş 27,76±5,38 olarak NonE-K'lerden (24,54±6,08) anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p=,000). Buna rağmen preoperatif AMH ve FSH değerleri ve infertilite şikayeti olanların infertilite süresi açısından gruplar arasında anlamlı olarak farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Preoperatif dönemde endometriomalarda NonE-K'lere göre RDW (sırasıyla 14,50±1,56 ve 14,04±1,40 %), PLR (sırasıyla 160,82±44,52 ve 136,83±48,72 %) ve NLR (sırasıyla 2,60±1,10 ve 2,17±1,13 %) oranları anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Endometriosis is considered as a chronic inflammatory disease. By comparing endometriomas with non-endometriotic benign ovarian cysts (NonE-Cs), it is aimed to investigate the difference in inflammatory response in the preoperative and postoperative period and the role of hematological inflammatory markers in predicting the stage of endometrioma and its effects on ovarian reserve. Materials and Methods: All patients who underwent laparoscopic cystectomy between 2010 and 2021 were evaluated retrospectively and divided into two groups as endometrioma (n=116) and NonE-C (n=125) study groups. Demographic characteristics of the patients, gynecological history, localization and size of the lesion, serum Follicle Stimulating Hormone (FSH), Antimullarian Hormone (AMH), Carcinogenic antigen-125 (CA-125) values, total blood count covering erythrocyte distribution width (RDW), neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR), leukocyte count (WBC) and leukocyte distribtion in the preoperative and early postoperative period, (postoperative 6th hour) were compared statistically. Cut-off values were calculated for hematological inflammatory markers Results: The mean age of cases with endometrioma was, significantly higher than NonE-Cs (27.76±5.38 years vs 24.54±6.08) (p=.000). However, there was no significant difference between the groups in terms of preoperative AMH and FSH values and duration of infertility (p>0.05).