İleri evre epitelyal over/tuba/periton kanserinde maksimal sitoredüksiyon sonrası kemoterapi doz modifikasyonu ve/veya koloni stimüle edici faktör kullanımının sağkalıma etkisi
Survival effect of chemotherapy dose modification and/or colony stimulating factor use in maximal cytoreductive surgery for advanced stage epithelial ovarian/tuba/ peritoneum cancers
- Tez No: 726320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Kliniği'nde opere olup cerrahi sonrası ileri evre epitelyal over/tuba/periton kanser tanısı alan hastalarda, standart adjuvan kemoterapi sırasında toksisite ve kilo kaybı nedeniyle meydana gelen doz modifikasyonunun (doz azaltılması veya tedavi gecikmesi) ve doz modifikasyonu engellemek için granülosit koloni-uyarıcı faktörü kullanımının sağkalım üzerine etkisini retrospektif olarak inceleyeceğiz. Sonuçlarımızla literatüre katkı sağlamayı planlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.01.2003 ile 31.12.2020 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Kliniği'nde FIGO evre III veya IV epitelyal over/tuba/periton kanseri tanısı patoloji raporu ile doğrulanan, operasyonunda maksimal sitoredüksiyon yapılmış (R0: Cerrahi sonrası hiç rezidü tümörü kalmayan) hastalar ve kemoterapi protokolü olarak karboplatin (AUC 6) + paklitaksel (175 mg/m2) kombinasyonu verilen tüm hastalar dahil edildi. Neo-adjuvan kemoterapi alanlar, kemoterapiyi toksisite hariç nedenlerle tamamlayamayan hastalar, epitelyal dışı histolojik tipi olan ve erken evre over kanserli hastalar, ameliyat ve takipleri hastanemiz dışında olanlar, senkron ve/ veya metastatik tümörü olan hastalar, hematolojik komorbit hastalığı mevcut olanlar, herhangi bir enflamatuar belirti veya durumu olan hastalar çalışma dışı tutulmuştur. Çalışmamız retrospektif vaka-kontrollü kohort çalışmasıdır. Çalışmaya dahil edilen hastaların medikal kayıtlarına; dosyalarından ve hastanemizin hasta kayıt sistemlerinden ulaşılarak hastaların yaşları, vücut kitle indeksleri, klinik özellikleri, operasyon şekilleri, lenf nodu tutulumu ve çıkarılan lenf nodu sayısı, tümör tipi ve evresi, takip sırasındaki bulguları, tedavi şekilleri, median takip süreleri, rekürrens varlığı, genel sağkalım oranları, kemoterapi gecikme ve/veya doz azaltımının nedenleri, kemoterapi toksisite gradelemesi, kemoterapi sırasında kilo kaybı ve toksisiteye bağlı kemoterapi doz azaltma yüzdeleri incelenmiştir. Bulgular: 209 hasta değerlendirildiğinde, takip süresi içerisinde 95 hasta ex oldu, 139 hastada nüks gelişti. FIGO evresi en anlamlı prognostik faktör olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Due to chemotherapy toxicity, chemotherapy dose reductions and delays were observed during standard adjuvant chemotherapy in patients who underwent surgery and were diagnosed with advanced epithelial ovarian/tubal/peritoneal cancer after surgery in the University of Health Sciences Etlik Zübeyde Hanım Health Research and Application Center Gynecological Oncology Surgery Clinic. We will retrospectively examine survival effect of chemotherapy dose modification (dose reductions and delays) and using granulocyte colony stimulating factor. We plan to contribute to the literature with the results we have obtained. Materials and Methods: The patients whose diagnosis of FIGO stage III or IV epithelial ovarian/tuba/peritoneal cancer was confirmed by a pathology report at the Ministry of Health Health Sciences University Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital Gynecological Oncology Surgery Clinic between 01.01.2003 and 31.12.2020 were included in the study. Patients who underwent maximal cytoreduction (R0: no residual tumor after surgery) and all patients who were given a combination of carboplatin (AUC 6) + paclitaxel (175 mg/m2) as a chemotherapy protocol were included. Those who received neo-adjuvant chemotherapy, patients who could not complete chemotherapy for reasons other than toxicity, patients with non-epithelial histological type and early stage ovarian cancer,those who had surgery and follow-up outside our hospital, patients with synchronous and/or metastatic tumors, patients with hematological comorbidity, any inflammatory Patients with symptoms or conditions were excluded from the study. Our study is a retrospective case-controlled cohort study. Medical records of the patients included in the study; patients' age, body mass index, clinical features, operation types, lymph node involvement and number of lymph nodes removed, tumor type and stage, findings during follow-up, treatment modalities, median follow-up periods, presence of recurrence, general right survival rates, reasons for chemotherapy delay and/or dose reduction, chemotherapy toxicity grading, weight loss during chemotherapy, and chemotherapy dose reduction percentages due to toxicity were investigated. Results: 209 female patients between the ages of 23-77 who underwent surgery and chemotherapy treatment in our hospital were included. During the followup period, 95 (45,5%) of 209 patients died after relapse, and these deaths were diseasespecific deaths. The median survival time in our patients was 108 months, and the fiveyear survival rate was 69,9%. FIGO stage was identified as the most significant prognostic factor.