Uçuş fobisi'nin bilişsel davranışçı terapi temelli 'Turkish Aviation Academy Uçuş Korkusunu Yenme Programı'na cevap verme bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 726360
  2. Yazar: DENİZ YEŞİLBAĞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE NEVZAT UÇTUM MUHTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Uçuş fobisi, bu tanıya sahip bireylerin işlevselliklerini belirgin düzeyde etkileyebilmektedir. Uçuş fobisi olgularında tedavi amacıyla çeşitli tedavi programları uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Turkish Aviation Academy'nin Uçuş Korkusunu Yenme Programı'nın uçuş fobisi üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışma, Turkish Aviation Academy'nin Uçuş Korkusunu Yenme Programı'na katılan ve uçuş fobisi olan 18 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların program öncesinde ve sonrasında özgül fobi düzeyleri, Özgül Fobi Şiddet Ölçeği (ÖFÖ) kullanılarak ölçülmüştür. ÖFÖ sontest puanları ön-test puanlarından anlamlı düzeyde düşüktü (p=0,010). Katılımcılar ÖFÖ puan değişimlerine (öntest-sontest) göre kategorize edildiğinde olguların % 50'sinin (n=9) ÖFÖ puanında 1-3 puan arasında azalma oldu. Olguların % 44,44'ünün (n=8) puanlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Bir olguda (% 5,56) 1 puanlık artış gözlendi. Sonuçlarımız, Turkish Aviation Academy'nin Uçuş Korkusunu Yenme Programı'nın uçuş fobisinin yatıştırılmasında etkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Flight phobia can significantly affect the functionality of individuals with this diagnosis.Various treatment programs are used for the treatment of aviophobia cases. The purpose of this study is to determine whether Turkish Aviation Academy's Overcoming Fear of Flight Program has an effect on flight phobia. This study was carried out with 18 participants who participated in Turkish Aviation Academy's Overcoming Fear of Flight Program and had flight phobia. Before and after the program, the specific phobia levels of the participants were measured using the Specific Phobia Severity Scale, and their anxiety levels were measured using the Beck Anxiety Scale. The Specific Phobia Severity Scale posttest scores were significantly lower than the pretest scores (p = 0.010). When the participants were categorized according to their the Specific Phobia Severity Scale score changes (pretest-posttest), 50% of the subjects (n = 9) had a decrease of 1-3 points in the Specific Phobia Severity Scale score. There was no change in the scores of 44.44% (n = 8) of the cases. In one case (5.56%), a 1 point increase was observed. Our results suggest that the Turkish Aviation Academy Overcome Fear of Flight Program is effective in alleviating the phobia of flight.