Düzce Üniversitesi hastanesi'ne başvuran erişkin hastalarda kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği seroprevalansı
Seroprevalence of measles, rubella, MUMPS and chickenpox in adult patients admitted to Düzce University Hospital
  1. Tez No: 726381
  2. Yazar: ELİF ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK YEKENKURUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği çocukluk çağı hastalıklarıdır. Erişkin dönemde geçirildiğinde ağır ve komplikasyonlu seyredebilir; seronegatif olanlara aşı önerilmelidir. Erişkin hastalarda kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği seroprevalansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 arasında başvuran; kızamık, kızamıkçık, kabakulak veya suçiçeği IgG antikorlarından en az birine bakılan erişkinler dahil edilmiştir. Mükerrer başvurularda ilk tetkikleri alınmıştır. Hastalar kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği olarak dört gruba ayrılmıştır. Seropozitiflik oranları, yaş, cinsiyet, başvuru birimi ve yılı, doğum yeri (ilçe, il, bölge), sağlık çalışanı veya gebe olma durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Measles, rubella, mumps and varicella are childhood diseases. It can have a severe and complicated course when seen in adulthood; vaccination should be offered to seronegative. It was aimed to determine the seroprevalence of measles, rubella, mumps and varicella in adult patients. Material and Method: Adults who applied to Düzce University Research and Application Hospital between January 1, 2018-December 31, 2020, tested for at least one of the measles, rubella, mumps, or varicella IgG antibodies were included. In repeated applied, the first tests were included. Patients were divided into four groups as measles, rubella, mumps and varicella. Seropositivity rates, age, gender, unit and year of applied, birth place (district, province, region), being health worker or pregnant were examined.