Kolonoskopi sonrası pozisyon değişimi ve abdominal masajın anksiyete, ağrı ve distansiyona etkisi
The effect of position change and abdominal massage on anxiety, pain and distension after colonoscopy
- Tez No: 726390
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Araştırma; kolonoskopi sonrası pozisyon değişimi ve abdominal masajın anksiyete, ağrı ve distansiyona etkisinin saptanması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Haziran 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında Türkiye'nin batı bölgesindeki bir üniversite hastanesinin ve özel hastanenin endoskopi ünitesine kolonoskopi için başvuran 123 hasta alındı. Araştırma üç farklı gruptan oluştu. Kolonoskopi sonrasında 1. gruba 15 dk. masaj uygulandı, 2. gruba önce sol sonra sağ yan olmak üzere 15 dk.lık pozisyon verildi, 3. grubun ise supine pozisyonda dinlenmesi sağlandı. Kolonoskopi işlemi öncesi ve sonrasında hastaların VAS ağrı ve konfor düzeyleri, karın çevresi ölçümleri, bağırsak sesleri, gaz çıkarma durumu ve vital bulguları sorgulandı. Hastaların işlem öncesi ve taburcu edilmeden önce STAI I – II ile anksiyete durumu değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada masaj uygulanan grupta ayılma ünitesine alındıktan 15 dk.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of position change and abdominal massage on anxiety, pain and distension after colonoscopy. Material and Methods: It was conducted between June 2021 and December 2021 in the endoscopic unit of surgical clinic of a university hospital and private hospital in the west of Turkey with 123 patients undergoing colonoscopy. The study consisted of three different groups. After colonoscopy, the 1st group was massaged for 15 minutes, the 2nd group was given a 15-minute position, first left and then right, and the 3rd group was allowed to rest in the supine position. Before and after the colonoscopy procedure, the patients' VAS pain and comfort levels, abdominal circumference measurements, bowel sounds, flatulence and vital signs were questioned. Anxiety status of the patients was evaluated with STAI I – II before the procedure and before discharge.