Kolonoskopi sonrası abdominal masajın ağrı, distansiyon, hasta konforu ve memnuniyetine etkisi
Effect of abdominal massage after colonoscopy on pain, distension, patient comfort and satisfaction
- Tez No: 807966
- Danışmanlar: PROF. AYSEL GÜRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı kolonoskopi sonrası abdominal masajın ağrı, distansiyon, hasta konforu ve memnuniyetine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü türdeki çalışma, Kasım 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin endoskopi ünitesinde ayakta sedasyonsuz kolonoskopi uygulanan 166 hasta ile gerçekleştirildi. Deney grubundaki hastalara (n=83) kolonoskopi günü (0. gün) işlemin bitiminde ve akşam, 1. gün sabah ve akşam olmak üzere 15 dakika abdominal masaj uygulandı. Kontrol grubuna (n=83) standart bakım ve tedavi dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Veriler Bireysel ve Klinik Özellikler Formu, Visual Analog Skala ve Hasta Takip Formları ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Independent Samples test, Mann-Whitney U test, Chi Square test, Wilcoxon Signed Rank testi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 50,00±12,19 ve %51,2'si erkekti. Grupların bireysel ve klinik özellikleri ile çekal entübasyon ve toplam işlem süresi benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to determine the effect of abdominal massage after colonoscopy on pain, distention, patient comfort and satisfaction. Material and Methods: This randomized controlled study was conducted with 166 patients who underwent outpatient colonoscopy without sedation in the endoscopy unit of a city hospital between November 2020 and May 2021. Patients in the experimental group (n=83) were administered abdominal massage for 15 minutes at the end of the colonoscopy (day 0) and in the evening, and on the first day in the morning and evening. No intervention was applied to the control group (n=83), other than standard care and treatment. Data were collected with Individual and Clinical Characteristics Form, Visual Analogue Scale and Patient Follow-up Forms. Descriptive statistics, Independent Samples test, Mann-Whitney U test, Chi Square test, Wilcoxon Signed Rank test were used to evaluate the data. Results: The mean age of the participants was 50.00±12.19 years and 51.2% were male. The individual and clinical characteristics of the groups, as well as the cecal intubation and total procedure time were similar (p>0.05).