Doğumhaneye gelen gebelere intrapartum dönemde yapılan müdehalelerin sonuçları ile doğumların robson kriterleri açısından değerlendirilmesi
The results of interventions during the intrapartum period for pregnant women who come to the delivery room and evaluation of delivery in terms of robson criteria
- Tez No: 746743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE ÖZTÜRK CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma doğumhaneye gelen gebelere intrapartum dönemde yapılan müdahalelerin sonuçları ve doğumların Robson Kriterlerine göre değerlendirmek için prospektif bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum KliniğiDoğumhane servisinde 01 Kasım 2019- 31 Ocak 2020 tarihleri arasında doğumhaneye kabul edilip travay takibine alınan, araştırma kriterlerine uyan 737 gebe araştırmaya alınmıştır. Veriler, sosyodemografik ve obstetrik özelliklerini belirlemek için hazırlanan Gebe Tanıtım Formu, Gebelerin Doğum Eylemi Özellikleri Formu ve Robson Kriterleri Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25,0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi bulmak için ki-kare analizi uygulanmıştır. Annelerin doğum eylemine ilişkin özellikleri incelendiğinde, en yüksek oranda ağrı ve diğer nedenler ile doğumhaneye yatışı kabul edildiği saptanmıştır. Ağrının başlaması %49.0, Amniyon sıvısının gelmesi %16.6, Gününün geçmesi %5.4 ve diğer nedenler %19.9 olduğu saptanmıştır. Doğum eyleminde yapılan uygulamalar ile doğumhaneye geliş saatleri ile aralıklı monitarizasyon arasında istatistikselolarak anlamlı fark olduğu görülmektedir. Sabah (08.00-16.00 arasında) gelenlerin %40.5 C/S, 16.01-24.00 arasında gelenlerin %37.1 Epizyotomi+NSVD, 00.01-07.59 arasında gelenlerin %43.5 Epizyotomi+NSVD olduğu saptanmıştır. Doğumhaneye geldiklerinde dilatasyon grubu ile lavman durumu, oral beslenme durumu, sürekli fetal monitarizasyon durumu, dopler fetal kalp atımı dinleme durumu, mobilizasyon durumu, amniyotomi durumu, fundal basınç durumu, mesane kateterizasyonu durumu, uterotonik durumu, intrapartum anestezi uygulama durumu ve IV sıvı uygulama durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Bu duruma göre aktif faz grubundaki gebelere latent fazdakilere göre daha çok uygulama yapılmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcıları Robson kriterlerine göre dağılımının incelenmesinin sonucunda en baskın grubu Grup 3 (multigravida, önceden uterin skarı olmayan tekil, baş geliş, 37 hafta kendiliğinden doğum eylemde) olduğu görülmektedir. Gebelerin doğumhaneye kabul kriterleri belirlenip, kanıta dayalı uygulamaların kullanılması ile bakımda kalite, obstetrik uygulamaların olumlu yönde geliştirerek anne-bebek sağlığı yükseltilmeli, uygun doğum alanları oluşturulmalıdır.Ve sezeryan oranlarını azaltmak için Robson kriterleri sistemi kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This was done as a prospective study in order to organize the results of the intrapartum period and deliveres according to the Rabson ideal fort he pregnant women who came to the delivery room. Consist of 737 pregnant women who met the research criteria which was taken to the admission labor in the 01 November 2019- 31 January2020 delivery room in the gynecology and obstetrics clinic of SBU İzmir Training And Research Hospital. The data of the study were collecte from socio-demografic of the pregnant woman and“ Pregnant Identification Form”the pregnant Birth Charactericts Form and Rabson Criteria Form to be submitted on the birth day of the pregnant women The SPSS ( Statistic Package for Social Sciences) program for Window 25.0 was analyzed. Methods when using data ( numbers,mean, standart choices). Categorical analyzes from chi-sqquare analysis to suspect. When the characteristics of the mothers regarding the labor were examined, it was determined that the highest rate of admission to the delivery room was due to pain and other reasons (those who came for control, Bleeding, No feeling of baby movement, excessive baby movements, IUMF, etc.). It was determined that 16.6% of the fluid came, 5.4% that the day passed, and 19.9% of the other reasons (those who came and were hospitalized for control, Bleeding, Not feeling the baby movement, excessive baby movements, IUMF, etc.). When the relationship between arrival times is examined, it is seen that there is a statistically significant relationship between Fetal Monitoring Status and Intermittent Monitoring Status. It was determined that 40.5% of those who came between 08.00-16.00 were C/S, 37.1% of those who came between 16.01-24.00 were Episiotomy+NSVD, 43.5% of those who came between 00.01-07.59 were Episiotomy+NSVD. Enema status, oral nutrition status, continuous fetal monitoring status, Doppler fetal heartbeat listening status, mobilization status, amniotomy status, fundal pressure status, bladder catheterization status, uterotonic status, intrapartum anesthesia application status and IV fluid administration status when they came to the hospital with the dilatation group. According to this situation, pregnant women in the active phase group are given more applications than those in the latent phase. As a result of the analysis of the distribution of the participants participating in the study according to the Robson criteria, it is seen that the most dominant group is Group-3 (multiparous, single without uterine scar before and, cephalic presentation, in spontaneous labor at 37 weeks). The criteria for admission to the delivery room should be determined by making use of the literature information, the best practices should be selected, used, the quality of care and the standard of care should be ensured, maternal-infant health should be improved by improving obstetric practices positively, labor rooms should be created according to birth stages. And Robson classification to reduce cesarean rates. system should be used.