Sanal gerçeklik ile doğumda yolculuk: Ağrı, anksiyete ve doğum algısı
Birth journey through virtual reality: Pain, anxiety and birth perception
  1. Tez No: 782706
  2. Yazar: MERVENUR BÖYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇITAK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, doğum sürecinde sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak izletilen videonun gebelerin doğum ağrısı, anksiyete ve doğum algısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma Bolu il merkezinde bulunan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde, doğumhane servisine yatışı yapılan 60 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri; tanıtıcı bilgi formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği-Ağrı, Görsel Kıyaslama Ölçeği-Anksiyete, doğum eylemine yönelik izlem formu, Annenin Doğumu Algılaması Ölçeği ve sanal gerçeklikten memnuniyet durumunu değerlendirme formu ile toplanmıştır. Çalışma verileri SPSS istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, pearson chi-square, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık p0.05). Doğumun aktif ve geçiş fazının başlangıcında deney ve kontrol grubundaki gebelerin ağrı ve anksiye puan ortalamaları benzer bulunmuştur (p>0.05). Aktif fazda 20 dakika aktif ve geçiş fazında 10 dakika sanal gerçeklik uygulaması sonrasında deney grubunda ağrı ve anksiyete puan ortalamaları her iki fazda da uygulama sonrası kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuş ve gruplar arasında farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0.05). Deney grubunda gebelerin % 90'ı sanal gerçeklik uygulamasından memnun kaldığını ve %93'ü bu uygulamayı diğer gebelere tavsiye edeceğini bildirmiştir. Sonuç olarak doğum sürecinde sanal gerçeklik kullanımı doğumda yaşanan ağrı ve anksiyeteyi azaltmakta, ancak doğum algısını etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a randomized controlled trial to determine the effect of using virtual reality glasses on labor pain, anxiety, and labor perception of pregnant women. 60 pregnant women participated in the study at the Maternity and Children's Hospital located in the city center of Bolu. The data were collected via Introductory information form, Visual Comparison Scale-Pain, Visual Comparison Scale-Anxiety, labor follow-up form, Mother's Perception of Birth Scale, and virtual reality satisfaction evaluation form. Number, percentage, mean, standard deviation, Pearson chi-square, t-test for both groups were used to evaluate the data via the SPSS program. Statistical significance was accepted as p0.05). At the beginning of labor, both pregnant groups showed similar score of the mean pain and anxiety(p>0.05). After applying 20 minutes in the active phase and 10 minutes in the transitional phase, the mean pain and anxiety scores of the experimental group were found to be lower, and this difference was found to be statistically significant (p0.05). 90% of the pregnant women reported that they were satisfied with the virtual reality application and 93% of them reported that they would recommend this application. As a result, the use of virtual reality during birth reduces pain and anxiety at birth but does not affect the perception of birth.