Pediatrik popülasyonda koklear implant cerrahisinin uzun dönemde vestibüler sisteme etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cochlear implant surgery on the vestibular system in the LONG term in the pediatric population
- Tez No: 726424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN MERVAN DEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Koklear implant cerrahisi uygulanmış çocukların vestibüler sistem değerlendirmesini yapmak ve sağlıklı popülasyonla karşılaştırmak, unilateral ve bilateral implant kullanıcılarının VOR kazançlarını değerlendirmek, koklear implant açık ve kapalı konumdayken VOR kazançlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2012-2020 yılları arasında koklear implant cerrahisi yapılan 5-17 yaş arası ve en az 1 yıldır koklear implant kullanıcısı olan hastaların demografik özelliklerine, epikrizine, ameliyat notlarına, ameliyat sonrası takip anamnezlerine, implant markalarına ve radyolojik görüntülerine ulaşılmıştır. Onamları alındıktan sonra hastalara cihazları açık ve kapalı konumdayken üç semisirküler kanalı değerlendirecek şekilde VHIT yapılarak VOR kazançları hesaplanmıştır. Kontrol grubundaki bireylerinde VHIT ile VOR kazançları değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubunun VOR kazançları, unilateral ve bilateral implant kullanıcılarının VOR kazançları, implant açık ve kapalı konumda VOR kazançları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It was aimed to evaluate the vestibular system of children who had undergone cochlear implant surgery and to compare them with the healthy population, to evaluate the VOR gains of unilateral and bilateral implant users, and to evaluate the VOR gains of both on and off modalities of the cochlear implants. Materials and Methods: Demographic characteristics, epicrisis, surgery notes, postoperative follow-up anamnesis, implant brands and radiological images of patients aged 5-17 years who underwent cochlear implant surgery between 2012 and 2020 and who have been cochlear implant users for at least 1 year were obtained. After their consent was obtained, VHIT was performed to evaluate the three semicircular canals while the devices were on and off and VOR gains were evaluated. VOR gains of the individuals in the control group were also evaluated with VHIT. The VOR gains of the study and control groups, VOR gains of unilateral and bilateral implant users, and VOR gains of the implant on and off modalities were compared.