11-14 yaş grubu çocuklarda beden eğitimi ve spor derslerinde nintendo wii kullanımının obeziteye etkisi
The effect of nintendo wii use on obesity in physical education and sports lessons in children aged 11-14
  1. Tez No: 726427
  2. Yazar: ALPER BALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, 11-14 yaş grubu öğrenciler üzerinde Nintendo Wii Aktif Video Oyunlarının Beden Eğitimi derslerinde kullanımının obeziteye etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya gerekli etik izinler ilgili kurum ve kuruluşlardan alınarak başlanmıştır. Araştırmaya Niğde'nin Ulukışla İlçesinde Mustafa Küçükavşar Yatılı Bölge Ortaokulu'nda okuyan 11-14 yaş grubu 16'sı Deney Grubu 16'sı Kontrol Grubu olmak üzere toplam 32 öğrenci dahil edilmiş ve iki grup ayrı ayrı 8 erkek 8 kız olacak şekilde ayarlanmıştır. Öğrenciler, Helsinki Kriterleri'ne uygun olarak gönüllü onam formu ve velilerinden alınan izinle gönüllülük esasına göre bu çalışmaya dahil edilmişlerdir. Gruplar rastgele örneklem tekniği ile deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubuna Beden Eğitimi ve Spor derslerinde 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 45 dakikalık Nintendo Wii Aktif Video oyunu antrenman programı uygulanmıştır. Nintendo Wii içeriklerinden seçilen Masa Tenisi, Kort Tenisi ve Kros branşlarında 15'er dakikalık programlar oluşturularak uygulanmıştır. Kontrol grubu ise Beden Eğitimi derslerindeki müfredata göre derslerini işlemişlerdir. Katılımcıların yaş, boy, kilo, beden kütle indeksikleri, deri kıvrım kalınlıklarından oluşturulan yüzde yağ oranı (Durning-Womerslay) ve somatotip (Health Carter) özellikleri ölçülerek belirlenmiştir. Verilerin normallik dağılımları için Shapiro-Wilks testi uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının araştırma evrelerindeki puanlarının bağımsız olarak karşılaştırılmasında (Mann-Withney U) testine, bağımlı karşılaştırmalarda ise ilişkili iki ölçüme ait puanlar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek amacıyla kullanılan (Wilcoxon İşaretli Sıralar) testine başvurulmuştur. Aktif Vide Oyunu Grubu ve Kontrol Grubu ön testleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Aktif Vide Oyunu Grubu ve Kontrol Grubu son testleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney Grubu öntest-sontest arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu çalışmanın bulgularına bakıldığında Akıllı Video Oyunu Nintendo Wii antrenmanlarının Beden Eğitimi derslerinde uygulanması öğrencilerin obezite değerleri üzerinde etkili olduğu bulunmuş ve bu antrenman planının Beden Eğitimi derslerinde uygulanabileceği tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the use of Nintendo Wii Active Video Games in Physical Education classes on obesity on 11-14 age group students was investigated. The research started by obtaining the necessary ethical permissions from the relevant institutions and organizations. A total of 32 students aged 11-14, 16 from the Experimental Group and 16 from the Control Group, studying at Mustafa Küçükavşar Regional Boarding Secondary School in Ulukışla District of Niğde were included in the study, and the two groups were arranged to be 8 boys and 8 girls separately. Students were included in this study on a voluntary basis, with a voluntary consent form in accordance with the Helsinki Criteria and with the permission of their parents. The groups were divided into experimental and control groups using the random sampling technique. Nintendo Wii Active Video game training program was applied to the experimental group in Physical Education and Sports classes for 8 weeks, 3 days a week, 45 minutes a day. 15-minute programs were created and implemented in Table Tennis, Court Tennis and Cross Country branches selected from Nintendo Wii contents. The control group, on the other hand, taught their lessons according to the curriculum in Physical Education lessons. Participants' age, height, weight, body mass indexes, percent fat percentage (Durning-Womerslay) and somatotype (Health Carter) characteristics formed from skinfold thickness were determined by measuring. Shapiro-Wilks test was applied for the normality distribution of the data. The (Mann-Withney U) test was used in the independent comparison of the scores of the experimental and control groups in the research phases, and the (Wilcoxon Signed Ranks) test, which is used to test the significance of the difference between the scores of the two related measures in dependent comparisons. There was no statistically significant difference between the Active Video Game Group and the Control Group pre-tests. A statistically significant difference was found between the Active Video Game Group and Control Group post-tests. A statistically significant difference was found between the Experimental Group pretest-posttest. Considering the findings of this study, it was found that the implementation of Smart Video Game Nintendo Wii training in Physical Education classes was effective on the obesity values of the students and it is recommended that this training plan can be applied in Physical Education lessons.