Effects of sports school activities on physical, physiological and motor parameters of male children between the ages 7 and 14
Spor okulu aktivitelerinin 7-14 yaş grubu erkek çocuklarda fiziksel, fizyolojik ve motor parametreler üzerine etkileri
  1. Tez No: 73029
  2. Yazar: CENGİZ AKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SPOR OKULU AKTİVİTELERİNİN 7-14 YAŞ GRUBU ERKEK ÇOCUKLARDA FİZİKSEL, FİZYOLOJİK VE MOTOR PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİLERİ Akalan, Cengiz Yüksek Lisans, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Feza Korkusuz Eylül 1998 ( 82 )Sayfa Bu çalışmada 26 haftalık spor okulu aktivitelerinin 7-14 yaş gurubu erkek çocuklarda fiziksel, fizyolojik ve motor performans parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. 257 İlkokul ve ortaokul öğrencisi ailelerinden alman izinle bu çalışmaya katılmıştır. Denekler deney (n = 126) ve kontrol (n = 131) olmak üzere iki gruba ayrılmışlardır. Her iki grupta 7-10 (n = 1 16 ; deney grubu 76 - kontrol grubu 40) ve 1 1-14 (n = 141 ; deney grubu 50 -kontrol grubu 91 ) yaş grubu çocuklardan oluşturuldu. Deney grubu haftada iki gün ve günde 60 dakika olmak üzere 26 haftalık antrenmana katıldı. Bu grup aynı zamanda okulda düzenli olarak haftada 80 dakika olmak üzere beden eğitimi derslerine de katıldı. Kontrol grubu çalışma süresince düzensiz olarak haftada bir kez 80 dakikalık okul içi beden eğitimi derslerinin dışında herhangi bir düzenli fiziksel aktiviteye katılmadı. Deneklerin boyu, vücut ağırlığı,deri altı yağ dokusu, 20 metre dayanıklılık mekik koşusu, disklere vuruş, uzan eriş, durarak uzun atlama, sağ ve sol pençe kuvveti, mekik ve 10 x 5 metre mekik koşusu değerleri 26 haftalık çalışmanın öncesinde ve sonrasında ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde, iki yönlü varyans analizi yöntemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF SPORTS SCHOOL ACTIVITIES ON PHYSICAL, PHYSIOLOGICAL AND MOTOR PARAMETERS OF MALE CHILDREN BETWEEN THE AGES 7 AND 14 Akalan, Cengiz M. S., Department of Physical Education and Sports Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Feza KORKUSUZ September 1998, (82) pages. The purpose of this study was to investigate the effects of sports school activities on the development of selected physical, physiological and motor performance of male children between the ages 7 and 14. A total number of 257 male children from primary and secondary school participated in this study with the permission of their parents. The subjects were divided into two groups as the experimental (n=126) and the control (n= 131) group. The groups were further divided into two age groups 7-10 (n= 116; experimental 76 - control 40), and 11-14 (n=141; experimental 50 - control 91 ). Experimental group participated in training sessions of 60 min. per day, 2 days per week for 26 weeks. Furthermore,this group regularly participated in their school physical education classes 80 min per week. The control group did not participate in any regular physical activity except school iiiphysical education classes. Height, weight, body composition ( sum of five skinfold), 20 meter endurance shuttle run, plate taping, sit-and- reach, standing broad jump, left and right hand grip, sit-up, and 10x5 meter shuttle run were measured before and after 26 weeks of training. Two-way ANOVA was used to evaluate the effects of training.