Acil serviste kontrast madde sonrası akut böbrek hasarının risk grubundaki hastalar üzerinde araştırılması
Study of post-contrast acute kidney injury on high-risk patients in the emergency department settings
- Tez No: 726434
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, İlk ve Acil Yardım, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde acil servislerde en yaygın kullanılan görüntüleme modalitelerinden biri kontrastlı bilgisayarlı tomografi (BT) olmuştur. Böbrek fonksiyonları kötü olan hastaların görüntülemesi kontrast madde nefropatisi endişesi nedeniyle kontrastsız yapılabilmektedir. Ek olarak çekim öncesi böbrek fonksiyon değerlerinin beklenmesi acil servis kalış sürelerini uzatmaktadır. Çalışmamızda acil serviste kontrast madde uygulamaları sonrası risk grubundaki hastalarda akut böbrek hasarı (ABH) gelişip gelişmediği ve sonuçları araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Üçüncü basamak bir eğitim hastanesinde retrospektif olarak gerçekleşen araştırmada 6 yıllık dönemde pulmoner BT anjiyografi (BTA) ve toraks BT görüntülemesi yapılan bazal GFR değeri ≤45 mL/dak/1.73 m2 olan hastalar incelendi. Pulmoner BTA görüntülemesi yapılan 77 ve toraks BT görüntülemesi yapılan 439, toplam 516 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar Propensity Score Matching (PSM) metoduyla çalışma değişkenlerine göre 1:1 eşleştirildi. Olası risk faktörleri ile (yaş, cinsiyet, acil servis BFT, triaj skalası, vital bulgular, HT, DM) sonlanımların (renal replasman tedavi (RRT) gereksinimi, ABH gelişimi, 30 günlük mortalite) ilişkisinin incelendiği analizler önce tüm hastalarda, sonrasında eşleştirme öncesi ve sonrası gruplarda tekrarlandı. İstatistiki analizler R veri terminali ve SPSS 20.0 kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Contrast enhanced computed tomography is one of the most ordered imaging modalities nowadays in emergency departments. Especially for vascular diagnoses, contrast media is essential to use. Due to the concern of contrast induced nephropathy, patients have decreased renal functions occasionally and selectively not been exposed to CECT. Additionally waiting for patient's renal function test results before obtaining CECT imaging leads to longer ED length of stay and slowdown ED operations in general. In our study, we analyzed post-contrast acute kidney injury and its outcomes on high-risk patients in the emergency department settings. Materials and Method: This study conducted in a tertiary care university teaching hospital, patients with a baseline GFR of ≤45 mL/min/1.73 m2 who underwent pulmonary CT angiography (CTA) and thoracic CT imaging over a 6-year period were retrospectively evaluated. 77 patients who underwent pulmonary CTA, 439 patients who underwent thorax CT imaging and in total 516 patients were included in study. The groups were matched 1:1 according to the study variables with the propensity score matching method. Analyzes examining the relationship between potential risk factors (age, gender, baseline renal function tests, triage scale, vital signs, HT, DM) and outcomes (requirement for renal replacement therapy (RRT), development of AKI, 30-day mortality) were analyzed in all patients, then repeated in pre-matched and post-matched groups. Statistical analyzes were performed using the R data terminal and SPSS 20.0.