Pron pozisyonda düşük ve yüksek akımlı anestezinin solunum mekanikleri üzerine olan etkileri
The effects of low and high current anesthesia in prone position on respiratory mechanics
- Tez No: 726435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ÖZÇİFTÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda pron pozisyonda yapılan cerrahi işlemlerde düşük akımlı anestezinin solunum mekanikleri üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Elektif şartlarda genel anestezi altında pron pozisyonda lomber vertebra cerrahisi uygulanacak 84 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar düşük akımlı anestezi ve yüksek akımlı anestezi grubu olarak ikiye ayrıldı. Hastaların demografik verileri, hemodinamik parametreleri değerlendirildi. Her iki grubun pron pozisyondaki havayolu tepe basıncı, havayolu plato basıncı ve kompliyans parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların demografik verileri, hemodinamik parametreleri açısından iki grup arasında fark tespit edilmedi. Düşük akım grubunda havayolu tepe basıncı ile havayolu plato basıncı artışı yüksek akım grubundan daha az artış gösterdi, kompliyans değerindeki azalma ise düşük akımlı grupta yüksek akımlı gruptan daha az azalma gösterdi. Sonuç: Pron pozisyonda gerçekleştirilen düşük akımlı anestezi uygulamaları, tepe ve ortalama hava yolu basınçlarında meydana gelen yükselmeyi ve kompliyansta meydana gelen düşmeyi anlamlı şekilde azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: We aimed to evaluate the applicability of low-flow anesthesia in surgical procedures performed in the prone position and its effects on respiratory mechanics. Materials and Methods: Eighty-four patients who will undergo lumbar spine surgery in the prone position under general anesthesia under elective conditions were included in the study. The patients were divided into two groups as low-flow anesthesia and high-flow anesthesia. Demographic data and hemodynamic parameters of the patients were evaluated. The airway peak pressure, airway plateau pressure and compliance parameters in the prone position of both groups were compared. Results: There was no difference between the two groups in terms of demographic data and hemodynamic parameters of the patients. In the low flow group, the increase in the airway peak pressure and the increase in the airway plateau pressure increased less than the high flow group, while the decrease in the low flow group showed less decrease in the high flow group than the high flow group. Conclusion: Low flow anesthesia applications performed in the prone position significantly reduce the increase in peak and mean airway pressures and the decrease in compliance.