Serebral palsili çocukların annelerinin omuz ağrı ve fonksiyonel düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the shoulder pain and functional level of themothers of children with cerebral palsy
- Tez No: 726444
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; serebral palsili çocuğu olan annelerin omuz ağrısı ve omuz ağrısı ile ilişkili fonksiyonel durumlarını değerlendirmek ve sağlıklı çocuğa sahip annelerle karşılaştırmak; serebral palsili çocukların vücut ağırlığı ve mobilite durumları ile omuz ağrı şiddeti ve fonksiyonellik düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Serebral palsili çocuğu olan 75 anne ve sağlıklı çocuğa sahip 75 anne çalışmaya dahil edilmiştir. Annelerin omuz ağrısı McGill Ağrı Ölçeğiyle, omuz fonksiyonelliği DASH (The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand), DASH İş Modeli, SPADI (Shoulder Pain and Disability İndex) anketleri ile değerlendirildi. Ayrıca katılımcıların omuz normal eklem hareketleri gonyometre ile ölçüldü. Serebral palsili çocukların mobilite düzeyi GMFCS (Gross Motor Function Classification System) skalasına göre belirlendi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shaphiro wilk testi ile test edildi. Normal dağılmayan değişkenlerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanıldı. Normal dağılmayan sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Sperman rank korelasyon katsayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study; to evaluate shoulder pain and functional status of mothers with children with cerebral palsy and compare them with mothers of healthy children; It was aimed to examine the relationship between body weight and mobility status of children with cerebral palsy, and shoulder pain severity and functionality level. 75 mothers with children with cerebral palsy and 75 mothers with healthy children were included in the study. Shoulder pain of mothers was evaluated with McGill Pain Scale, shoulder functionality was evaluated with DASH (The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand), DASH Business Model, SPADI (Shoulder Pain and Disability İndex) questionnaires. In addition, normal joint movements of the shoulders of the participants were measured with a goniometer. The mobility level of children with cerebral palsy was determined according to the GMFCS (Gross Motor Function Classification System) scale. The conformity of the data to the normal distribution was tested with the Shaphiro Wilk test. Mann Whitney U test was used to compare the non-normally distributed variables between groups. Relationships between non-normally distributed numerical variables were evaluated with the Sperman rank correlation coefficient.