Serebral palsili çocukların annelerinde vagus sinir stimülasyonu ile solunum egzersizinin otonom sinir sistemine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of vagus nerve stimulation and respiratory exercise on autonomic nervous system in mothers of children with cerebral palsy
- Tez No: 953581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Serebral Palsi (SP), erken çocukluk döneminde beyin gelişimi sırasında meydana gelen kalıcı bozukluklarla karakterize nörolojik bir durumdur ve genellikle uzun süreli bakım gerektirir. Bu bakım süreci çoğunlukla anneler tarafından üstlenilmekte olup, zamanla fiziksel ve psikososyal açıdan zorlanmalarına ve rehabilitasyon süreçlerine yeterince katılamamalarına neden olmaktadır. Bu çalışma, SP'li çocuğa sahip kadınlarda uygulanan Vagus Sinir Stimülasyonu (VSS) ve Derin Solunum Egzersizlerinin (DSE) fizyolojik ve psikososyal parametreler üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya, 18-50 yaş arasında SP tanılı çocuğa sahip 38 anne dahil edilmiştir. Katılımcılar, randomize olarak VSS ve DSE olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grubun fizyolojik parametreleri, Polar H10 cihazı ile kalp atış hızı değişkenliği (KHD), Kompozit Otonomik Semptom Skoru- 31 (COMPASS- 31) ve İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi ile değerlendirilmiştir. Psikososyal parametreler ise Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ) kullanılarak ölçülmüştür. VSS grubunda, transkutanöz auriküler VSS uygulanırken; DSE grubuna derin solunum tekniklerini içeren egzersizler, toplam 10 gün olmak üzere 3 hafta boyunca uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, grup içi değerlendirmelerde VSS grubunda tedavi öncesinde mevcut olan ağrılar doğrultusunda, tedavi sonrasında boyun (p = 0,035), omuz (p = 0,002), sırt (p = 0,004), bel (p = 0,006), kalça/uyluk (p = 0,047), diz (p = 0,002) ve ayak bileği/ayak (p = 0,011) bölgelerinde ağrıda istatistiksel olarak anlamlı azalma görülmüştür. DSE grubunda ise boyun (p = 0,013), omuz (p = 0,002), dirsek (p = 0,004), bel (p = 0,005), kalça/uyluk (p = 0,025) ve ayak bileği/ayak (p = 0,035) bölgelerindeki ağrılarda tedavi sonrasında anlamlı düzeyde azalma saptanmıştır. VSS grubunda COMPASS-31 değerlendirmesinde, tedavi sonrasında ortostatik intolerans (p = 0,031), pupillomotor (p = 0,020) ve toplam puanında (p = 0,005) istatistiksel olarak anlamlı iyileşme gözlenmiştir. DSE grubunda ise tedavi sonrasında, gastrointestinal (p = 0,011) ve toplam puanında (p = 0,032) anlamlı düzeyde düzelme kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP) is a neurological condition characterized by permanent impairments that occur during early brain development and often requires long-term care. This caregiving responsibility is typically undertaken by mothers, which over time may lead to physical and psychosocial strain and limit their participation in rehabilitation processes. This study aims to investigate the effects of Vagus Nerve Stimulation (VNS) and Deep Breathing Exercises (DBE) on physiological and psychosocial parameters in mothers of children with CP. A total of 38 mothers aged between 18 and 50 who had children diagnosed with CP were included in the study. Participants were randomly assigned to two groups: VNS and DBE. Physiological parameters were assessed using the Polar H10 device for Heart Rate Variability (HRV), the Composite Autonomic Symptom Score-31 (COMPASS-31), and the Nordic Musculoskeletal Questionnaire. Psychosocial parameters were measured using the Beck Depression Inventory (BDI), the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the Caregiver Burden Scale (CBS). The VNS group received transcutaneous auricular vagus nerve stimulation, while the DBE group performed structured deep breathing exercises over a 3-week period (10 sessions total). According to the results, within-group analysis revealed that the VNS group experienced a statistically significant reduction in pain after treatment in the neck (p = 0.035), shoulder (p = 0.002), back (p = 0.004), lower back (p = 0.006), hip/thigh (p = 0.047), knee (p = 0.002), and ankle/foot (p = 0.011). Similarly, in the DBE group, significant pain reduction was observed in the neck (p = 0.013), shoulder (p = 0.002), elbow (p = 0.004), lower back (p = 0.005), hip/thigh (p = 0.025), and ankle/foot (p = 0.035). In the VNS group, COMPASS-31 evaluations showed significant improvement after treatment in orthostatic intolerance (p = 0.031), pupillomotor function (p = 0.020), and total score (p = 0.005). In the DBE group, significant improvement was found in the gastrointestinal domain (p = 0.011) and total score (p = 0.032). Both groups demonstrated statistically significant changes in BDI (VNS: p < 0.001; DBE: p = 0.029) and CBS (VNS: p = 0.005; DBE: p < 0.001) scores. PSQI analysis revealed significant improvements in the VNS group in subjective sleep quality (p = 0.002), sleep latency (p = 0.019), sleep disturbances (p = 0.004), daytime dysfunction (p = 0.007), and total score (p < 0.001). In the DBE group, improvements were observed in subjective sleep quality (p = 0.005), sleep latency (p = 0.011), habitual sleep efficiency (p = 0.046), sleep disturbances (p = 0.025), daytime dysfunction (p = 0.014), and total score (p < 0.001). Between-group comparison revealed a statistically significant improvement in BDI scores favoring the VNS group over the DBE group (p = 0.011). In conclusion, both VNS and DBE interventions led to significant improvements in autonomic nervous system symptoms, pain, depression, caregiver burden, and sleep quality among mothers of children with CP. Notably, the VNS group demonstrated a more pronounced improvement in depression levels. These findings suggest that both methods can be used effectively and interchangeably as supportive interventions in this population.