Serebral palsili çocuklarda fonksiyonel seviye ve klinik tipin, ebeveynlerin kas-iskelet sistemi problemlerine ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of functional level and clinical type in children with cerebral palace on muscloskeletal system problems and quality of parents
  1. Tez No: 839269
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, serebral palsili (SP)'li çocuklarda fonksiyonel seviye ve klinik tipin, ebeveynlerinin kas- iskelet sistemi problemlerine ve yaşam kalitelerine etkisini incelemek ve anne- baba üzerindeki etkileri karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 3-18 yaş arası 48 erkek 48 kız olmak üzere SP tanılı 96 çocuk ve ebeveynlerinin her ikisi dahil edilmiştir. Çocuklar ve ebeveynlerinin; yaş, boy uzunluğu, kilo, vücut kitle indeksi gibi demografik bilgileri kaydedilmiştir. Çocukların fonksiyonel seviyelerini değerlendirmek için; Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) ve El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (MACS) ölçekleri kullanılmıştır. Ebeveynlerin kas-iskelet sistemi problemlerini belirlemek Cornell Kas İskelet Rahatsızlığı Ölçeği ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH); yaşam kalitesi incelemek için Aileye Etki Ölçeği (IPFAM) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form (WHOQOL-BREF-27) ölçekleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of the functional level and clinical type of a child with cerebral palsy on the musculoskeletal system problems and quality of life of parents and to compare the effects on parents. 96 children diagnosed with CP, including 48 boys and 48 girls between the ages of 3-18, and both of their parents were included in the study. Demographic information such as age, height, weight, body mass index, family income level, educational status of the parents of the children and their parents were recorded. For the functional levels of children; Gross Motor Assessment System (GMFCS) and MACS scales, which are Hand Skills Classification System, were used; the clinical type is determined by the physician. Cornell and DASH scales to identify musculoskeletal problems of parents and their localization; IPFAM and WHOQOL scales were used to examine their effects on quality of life.